• DEBATA W MDK

• 3 kwietnia 2014 roku w Miejskim Domu Kultury odbyła się debata pod hasłem „Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?” z udziałem ekspertów, rodziców, nauczycieli i uczniów.

JAK

Połączyłyśmy dwa rodzaje debat: panelową i plenarną. Dzięki temu każdy mógł się wypowiedzieć. Nad wszystkim czuwał moderator, który udział głos panelistom i osobom z publiczności. Debata nie zakończyła się jednoznacznym sądem, ale udało się odnaleźć wspólne stanowiska. Wybrałyśmy takie połączenie, ponieważ czujemy się w nim najlepiej i mamy duże doświadczenie w tego rodzaju dyskusjach.

KTO

Panelistów było 30, zaś publiczność liczyła ok.35 osób.
      Zaprosiłyśmy następujących gości:
      -przewodniczącego Rady Powiatu Radomszczańskiego oraz dyrektora Muzeum Regionalnego w Radomsku p. Krzysztofa Zygmę
      -naczelnika Biura Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Radomska p. Agnieszkę Chrząszcz
      -założycielkę Centrum Integracji Młodzieży Radomsko oraz radną p. Edytę Sapis
      -przedstawiciela MDK p. Annę Kulikiewicz
      -dyrektora Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr2 w Radomsku p. Ewę Krysiak-Ciszewską
      -nauczycieli: p. Dariusza Kornackiego, p. Annę Stalkę i p. Jolantę Staś
      -rodziców(m. in. państwo Koćwin, p. Szyszka, p. Pieśniewski)
      -uczniów z PG nr4
      -uczniów z PG nr3
      -uczniów z PG nr6
      -uczniów z II LO

Na początku było World Cafe, podczas którego paneliści mogli się poznać i wymienić poglądy. Mogli pić kawę, herbatę, wodę oraz jeść ciasta, wykonane przez uczniów z naszej szkoły. Następnie rozdałyśmy ankiety, które mieli uzupełnić. Na początku debaty wypowiedział się p. Zygma. Wyraził swoje zdanie, do którego mogli odwoływać się uczniowie. Na każdym etapie debaty wypowiadali się uczestnicy, a potem ekspert wyrażał swoją opinie. Dzięki temu uczniowie chętnie się wypowiadali i odwoływali do wypowiedzi starszych.

NASZA DEBATA

Najpierw oficjalnie przywitałyśmy gości. Następnie zaprosiłyśmy wszystkich do World Cafe. Później poprosiłyśmy o zabranie głosu p. Zygmę. Następnie przybliżyłyśmy strukturę UE i najważniejsze informacje z nią związane. Podczas debaty wyświetlana była prezentacja. Najpierw pojawiało się pytanie i inspiracja(film, wiersz, cytat, rysunek). Następnie uczniowie, eksperci, rodzice i nauczyciele debatowali. Po każdym pytaniu było podsumowanie. W połowie prezentacji zrobiłyśmy przerwę, a potem wróciliśmy do dalszej dyskusji. Na koniec podziękowałyśmy wszystkim za aktywny udział i zaprosiłyśmy na poczęstunek. W tym czasie jury(w skład którego wchodzili nauczyciele i eksperci) wybierało najaktywniejszych uczestników. Rozdano nagrody. Wyszliśmy na dziedziniec MDK i zwycięzca puścił balony w kolorach UE.

NASZE WNIOSKI i  POMYSŁY

Wnioski:
      -wyjazdy za granicę(stypendia, wymiany międzynarodowe(COMENIUS, ERASMUS+)
      -szkolenia za granicą dla nauczycieli, lekarzy itd.
      -wymiana myśli w dziedzinach nauki
      -nowoczesna technika i technologia
      -budowanie obiektów(sportowych, kulturowych)
      -budowanie dróg, kanalizacji, wodociągów, obwodnic
      -inwestycja w odnawialne, alternatywne źródła energii
      -motywacja do nauki języków obcych

Pomysły:
      -pieniądze na realizację ciekawych projektów młodzieży
      -programy dla dzieci promujące UE
      -częstsze organizowanie debat o wyborach, UE itd.
      -założenie europejskiego koła zrzeszającego uczniów z Radomska i okolic zainteresowanych polityką, UE itd.
      -zorganizowanie spotkania młodzieży z Radomska z europosłanką Joanną Skrzydlewską
      -zbudowanie obiektu sportowego z wykorzystaniem źródeł geotermalnych znajdujących się blisko Radomska
      -promocja nowoczesnych technologii ogrzewania budynków(ogrzewanie gazowe i pompy cieplne)
      -propagowanie tolerancji i równości wobec innych kultur, nacji, religii

PROMOCJA

Wyniki zostaną ogłoszone na spotkaniu Centrum Integracji Młodzieży Radomsko. Zaprezentowałyśmy je na lekcjach WOS-u i historii w klasach gimnazjalnych i w podstawówce w klasach 4-6. W najbliższym wydaniu gazetki szkolnej w II LO i PG nr 4 zapisane będą wnioski i przebieg debaty. Wyniki jej zostaną również zaprezentowane na happeningu z okazji Dnia Europy.

KAMPANIA PROFREKWENCYJNA

Podjęłyśmy współpracę z Centrum Integracji Młodzieży Radomsko. Będziemy rozdawać ulotki, wywieszać plakaty, na których napisane będą korzyści wynikające z przynależności Polski do UE.W wielu szkołach chcemy przeprowadzić program edukacyjny na temat wyborów parlamentarnych i UE. Mamy zamiar nagrać spot reklamowy zachęcający do głosowania.

Chcemy uświadomić młodym ludziom jak ważne są ich głosy. Jeśli wiele ludzie nie pójdzie na wybory w myśl zasady „mój głos nic nie znaczy” to nic się nie zmieni. Chcemy im pokazać, że dużo ludzi myśli tak jak oni i jeśli parę tysięcy osób zagłosuje na daną osobę i partię to coś na pewno się zmieni. Warto spełnić obowiązek obywatelski. Chcemy aby młodzież wiedziała, że jest solą tego narodu i wszystko zależy od niej.

Nasza szkoła corocznie organizuje festyn. Na nim zaprezentujemy przedstawienie obrazujące skutki, jeśli ludzie przestaną chodzić na wybory. Mamy nadzieję, że będzie ono na tyle sugestywne, że starsi ludzie znów zaczną głosować. Na zebraniach z rodzicami będziemy wyświetlały prezentacje zachęcającą do głosowania. Wierzymy, że jeśli starsi ludzie będą głosować, to młodzi pójdą w ich ślady.

Julia Koćwin
                                                                                                                                                             Angelika Pieśniewska