• DNI JĘZYKA OJCZYSTEGO

    • W dniach 21 – 28 lutego 2014 r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dni Języka Ojczystego. W tym roku zwróciliśmy szczególną uwagę na różne związki frazeologiczne, występujące w polszczyźnie. Aby temat przybliżyć dzieciom i młodzieży, organizatorzy przygotowali różne zajęcia, dostosowane do wieku uczniów. Uczniowie klasy „0”, I – II obejrzeli przedstawienie „ Ni pies, ni wydra”, na które składały się wiersze i scenki ilustrujące związki frazeologiczne. Po nim dzieciaki bawiły się, próbując odgadywać co znaczą zwroty „ zrobić kogoś w konia ”, „ trzymać język za zębami „ , czy „ mieć muchy w nosie”.

      Uczniowie klas III wzięli udział corocznym konkursie „ Zostań mistrzem pięknego czytanie ”, a podczas obrad jury obejrzeli przedstawienie.

      Uczniowie klas IV – VI po obejrzeniu przedstawienia zmagali się z zadaniami, w których musieli się wykazać znajomością i zrozumieniem związków frazeologicznych często obecnie używanych.

      W turnieju językowym „Zostań alfą i omegą polskiej frazeologii” mogli sprawdzić swoją wiedzę uczniowie gimnazjum. Najlepsza okazała się klasy III Bg.

      Wszyscy gimnazjaliści wysłuchali montażu słowo-muzycznego „Wędrówką życie jest człowieka”.

      Z myślą o chętnych uczniach ogłoszono konkursy: plastyczny (na ilustrację wybranego związku frazeologicznego), literacki (na zabawne opowiadanie nasycone różnymi związkami wyrazowymi) i językowy (mini-testy sprawdzające zrozumienie znaczenia wielu związków frazeologicznych)

      Na apelach podsumowujących Dni Języka Ojczystego wszystkim uczestnikom konkursu wręczono upominki, a laureatom – nagrody.

      Tegoroczne Dni Języka Ojczystego przygotowały panie : Joanna Wideryńska , Ewa Brzuchania i Beata Stępień.