• INNOWACJE PEDAGOGICZNE

• Innowacje pedagogiczne w naszej szkole:

1. Innowacja metodyczno-organizacyjna "W krainie książek i teatru".
        Katarzyna Gonera-Bartnik, klasa 2a
        Czas trwania - 1 rok.

2. Innowacja programowo-metodyczna "Polska moją ojczyzną".
        Lidia Pietrzyk i Magdalena Poteralska, klasa 2b
        Czas trwania - 2 lata.

3. Innowacja metodyczna "Bajka inspiracją do nauki języka angielskiego".
        Magdalena Karkowska-Gieroń, Agnieszka Kubiczek, klasa 2a
        Czas trwania - 1 rok.

4. Innowacja organizacyjna "Aktywna przerwa".
        Agnieszka Gregorek-Szyszka, Ewa Krysiak-Ciszewska, Ewa Makles, Aneta Olejarnik, Magdalena Poteralska, Beata Stępień, Katarzyna Wojtala
        Czas trwania - 3 lata.

5. Innowacja metodyczna "Odwrócona lekcja" - matematyka.
        Anna Kuśmierz, klasa 8c
        Czas trwania - 1 rok.

Działania w ramach innowacji:

Klasa IIB - "Polska moją ojczyzną"

Niniejsza innowacja służy kształtowaniu postawy przywiązania się do swojej ojczyzny oraz wzmacnianiu poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Na lekcjach dzieci pogłębiają znajomość historii państwa polskiego. Zajęcia zawierają elementy zabawy poprzez wykorzystanie edukacyjnych gier planszowych, a stwarzane sytuacje skłaniają dzieci do twórczego myślenia, poszukiwania nowych wiadomości oraz zgodnej współpracy w grupie.

1. Dawna i dzisiejsza stolica Polski - praca z mapą, wykorzystanie gier edukacyjnych, wykonanie Lajkonika, poznanie herbów miast.

2. Poznanie legend i herbów miast: Gniezna, Krakowa i Warszawy.

3. Czcimy święta narodowe - warsztaty w Muzeum Regionalnym w Radomsku - wykonywanie biało-czerwonych kotylionów w związku ze Świętem Odzyskania Niepodległości.

4.Nasi sąsiedzi - poznanie nazw państw i ich stolic sąsiadujących z Polską.

5. Mała lekcja historii - bliższe poznanie postaci Tadeusza Kościuszki - patrona naszej szkoły. Współpraca klasy 2b ze starszymi uczniami klasy 8c - wychowawca Wiesława Kurzelewska.

Wystawa prac dzieci ph. "Polska moją ojczyzną"

10.02.2020 r. w ramach innowacji pedagogicznej "Polska moją ojczyzną" przy współpracy uczniów z klasy VI b i nauczyciela historii p. Jolanty Staś obdyła się lekscja historii.
        Uczniowie klasy IIb pod opieką wychowawcy p. Lidii Pietrzyk i p. Magdaleny Poteralskiej aktywnie uczestniczyli w lekcji, na której poznali genezę tworzenia się polskich symboli narodowych. Zostały im przybliżone sylwetki postaci występujących w hymnie narodowym: Napoleona Bonapartego, Stefana Czarnieckiego, Jana Henryka Dąbrowskiego i Tadeusza Kościuszki.
        Dzieci obejrzały na tablicy multimedialnej legendę o Czechu, Lechu i Rusie jako wstęp do powstania godła Rzeczypospolitej. Zajęcia były ważną lekcją patriotyzmu.

17.09.2020 r.

Dnia 17 września uczniowie kl.2b uczcili pamieć poległym Polakom w czasie II wojny światowej. Oddali hołd pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Radomsku, zapalili znicze.

W ramach innowacji pedagogicznej "Polska moją ojczyzną" uczniowie klasy III B poszerzali swoją wiedzę na temat piękna naszej ojczyzny. Tworzyli opisy do plakatów przedstawiających cztery rodzaje krajobrazów Polski. Opowiadali o charakterystycznych cechach wybranych parków narodowych. Dowiedzieli się czym różni się park narodowy od rezerwatu. Również doskonalili swoje umiejętności w orientacji na mapie.

Klasa IIA - "W krainie książek i teatru"

18.10.2019 r. - "Święto dyni"
        - inscenizacja wiersza "Dynia"
        - guiz Kahoot o walorach odżywczych warzywa
        - zabawy sportowo-integracyjne z rodzicami
        - przygotowanie pacynek z dyni
        - poczęstunek: "smakołyki z dyni"

29.10.2019 r. - przedstawienie "Bezpieczna droga do szkoły"

15.11.2019 r. "Duży czyta małemu"
        Zaproszone mamy: p. Borowiec, p. Chmielewska i p. Gusta czytały fragmenty książek: "Cukierku, ty łobuzie!", "Jak się masz Cukierku" oraz "Popraw się Cukierku!".

22, 29.11.2019 r. oraz 10.01.2020 r. - tworzenie lapbooków do książki "Cukierku, ty łobuzie!". Prezentacja lapbooków na korytarzu szkolnym.

09.12.2019 r. - spotkanie z teatrem w MDK. Przedstawienie "Zelanda".
        31.01.2020 r. - "Duży czyta małemu".

Zaproszony nauczyciel bibliotekarz p. K. Zielińska przeczytała baśń H. CH. Andersena "Księżniczka na ziarnku grochu". Przedstawiła różne wydania czytanej książki oraz zapoznała uczniów z postacią H. Ch, Andersena.

07.02.2020 r. - quiz Kahoot "Baśnie Andersena"
        Najlepiej baśnie Andersena znają:
        1 miejsce - Oliwia i Marika
        2 miejsce - Maja i Wiktoria
        3 miejsce - Amelka i Patrycja

14.02.2020 r. - Walentynki - zajęcia z rodzicami
        - inscenizacja wiersza "Sowa i bocian"
        - qiuz Kahoot "Miłość"
        przygotowanie kukielek do przedstawienia "Królewna Śnieżka"

"Odwrócona lekcja"

W naszej szkole prowadzona jest innowacja pedagogiczna "Odwrócona lekcja". Uczniowie klasy 8c korzystając z platformy edukacyjnej "Pi-stacja", zapoznają się w domu z wiadaomościami potrzebnymi do realizacji kolejnej lekcji.
        Na platformie tej mogą kilkakrotnie oglądać krótkie filmiki wyjaśniające dane zagadnienia matematyczne, zatrzymywać w dowolnym momencie lub wracać do niezrozumiałych treści. Dzięki temu czas na zajęciach może zostać lepiej wykorzystany. Pomysł na innowację został zaczerpnięty z artykułu dr B. Janickiego.