• PROJEKT EUROPEJSKI ERASMUS + W ZSG nr 2 W RADOMSKU

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły we wrześniu 2015 roku rozpoczęli realizację międzynarodowego projektu
      Działania promujące zdrowie fizyczne, psychiczne, zdrowe odżywianie i właściwe relacje międzyludzkie
      ( HAPPENS)”
       .
      Projekt jest finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +. Dofinansowanie wynosi 21275,00 euro.
      Szkoły partnerskie znajdują się w Hiszpanii ( koordynator), Grecji, Irlandii, Walii oraz we Włoszech.                                  Koordynatorami projektu są nauczycielki języka angielskiego: p. K. Wojtala i p. A. Gregorek – Szyszka.                                Realizacja projektu potrwa do 31 sierpnia 2017 r.

Najbardziej istotne priorytety zgodne z celami projektu to:

1. Wspieranie szkół w rozwiązywaniu problemu przedwczesnego kończenia nauki przez uczniów z uwzględnieniem wszystkich uczniów ( od najniższego do najwyższego poziomu)
      2. Wzmocnienie jakości poprzez mobilność i transgraniczną współpracę.
      3. Redukowanie rozbieżności w efektach uczenia się, mających wpływ na uczniów defaworyzowanych
        ( w niekorzystnej sytuacji).

W ramach projektu będziemy:
      - motywować uczniów mających problemy w osiąganiu sukcesu edukacyjnego do poszukiwania obszarów realizacji własnych zainteresowań;
      - organizować akcje, projekty, zajęcia dodatkowe umożliwiające uczniom rozwój w dziedzinach artystycznych, sportowych, ekologicznych, promujących zdrowie;
      - działać w celu budowania u uczniów poczucia własnej wartości oraz właściwych relacji interpersonalnych
      w szkole;
      -  promować współpracę z pracownikami służby zdrowia, osobami pracującymi z młodzieżą i organizacjami sportowymi.

Projekt skierowany jest zarówno do uczniów, jak i nauczycieli, którzy będą podejmować działania i uczestniczyć
      w akcjach, mając na uwadze dobro ucznia i własną samorealizację.

„DZIEŃ ZDROWIA”

7 kwietnia 2016 roku w ramach projektu Erasmus Plus H.A.P.P.E.N.S. w naszej szkole odbył się „Dzień Zdrowia”. Jego organizatorami były panie: Agnieszka Gregorek-Szyszka, Katarzyna Wojtala, Agnieszka Gębołyś, Krystyna Wódka, Aneta Wiecha, Joanna Wideryńska i p. Adam Kołodziejski. Było super. Promocję zdrowego stylu życia rozpoczęliśmy od wspólnej zabawy w „Siedem kamieni”. To gra sportowa, której nauczyliśmy się od naszych przyjaciół z Grecji. Rozgrywki dla uczniów klas IV-VI i nauczycieli przygotował i przeprowadził p. Adam Kołodziejski.

Obejrzeliśmy także przedstawienie pt. „Zdrowy Czerwony Kapturek”, w którym występowali uczniowie klasy VI a, przygotowani przez p. Anetę Wiechę.

Największą atrakcją „Dnia Zdrowia” było spotkanie z wicemistrzem olimpijskim w zapasach, p. Piotrem Stępniem. Przedstawił nam on historię swojej wspaniałej kariery sportowej i zapoznał z zasadami tej starożytnej dyscypliny olimpijskiej, jaką są zapasy.

Mieliśmy także okazję obejrzeć pokazowy trening, w wykonaniu młodych zapaśników z naszej szkoły: Maćka Dorozińskiego, Kamila Szewczyka, Filipa Locha, Dawida Stefaniaka i Mateusza Olczyka.

Wszyscy chętni i odważni mogli spróbować swoich sił i przez chwilę poczuć się jak zawodnicy igrzysk w starożytnej Grecji.

Po zajęciach sportowych odbyła się degustacja potraw śródziemnomorskich.

Każdy mógł skosztować zdrowych, kolorowych sałatek i pysznych przekąsek, przygotowanych przez uczniów w klas IV-VI.

Zdaniem wielu uczniów, „Dzień Zdrowia” był najfajniejszym i najsmaczniejszym dniem w szkole.

EMOCJE I UCZUCIA-ZAJĘCIA W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+

Dnia 11 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy IVb wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu unijnego ERASMUS +. Tematem zajęć były emocje i uczucia, sposób ich okazywania i wiążące się z nimi skojarzenia. Uczniowie losowali „chmurki” z nazwami uczuć i emocji, zapisanymi po polsku i po angielsku, opisywali, z jakimi kolorami, dźwiękami, zjawiskami kojarzą im się te emocje i przedstawiali je za pomocą mimiki i gestów. Przy okazji rozmawiali o empatii i asertywności. To były ciekawe zajęcia, sprzyjające rozwojowi emocjonalnemu, kształtujące  osobowość młodych ludzi i integrujące zespół klasowy.