• Międzynarodowy Dzień Muzyki

          1 października przypada Międzynarodowy Dzień Muzyki. Obchodzony jest na całym świecie od roku 1975.  Zainicjowany został przez Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki jako wielkiego dobra ludzkości. Uczniowie klasy III b w ramach innowacji pedagogicznej „Niezwykłe święta” poznali różne rodzaje muzyki, wysłuchali kilku utworów klasycznych. Następnie sami zostali członkami orkiestry grając na bum bum rurkach piosenkę pt. „Pierwsza brygada”.

           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           

           

           

           
           
           
           
      • Światowy Dzień Zwierząt

        4 października obchodzimy  Światowy Dzień Zwierząt. Celem tego święta jest  promowanie prawidłowych zachowań ludzi wobec zwierząt i powszechne propagowanie ich praw.  Uczniowie klasy III b w ramach innowacji pedagogicznej  celebrowali ten dzień. Dzieci przyniosły  zdjęcia swoich pupili. Opowiadały o miłych i wesołych  sytuacjach związanych z posiadaniem zwierząt.  Mówiliśmy również o odpowiedzialności jaką muszą wykazywać się właściciele zwierząt. Na zakończenie zajęć zjedliśmy zebrę.

         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
      •  Dzień Tabliczki Mnożenia

        Uczniowie klasy III b dołączyli do świętowania  Dnia Tabliczki Mnożenia.  Był quiz Kahoot ze znajomości tabliczki w zakresie 50, którego zwycięzcami okazali się Daniel i Olaf. Ciekawą alternatywą utrwalania mnożenia  są Karty Grabowskiego dostępne w naszej szkole. Uczniowie zagrali w grę „Dobieranie w pary” oraz „Piotruś matematyk”.

      • Dzień Dyni

        Dnia 30 października w ramach innowacji pedagogicznej „Niezwykłe święta” uczniowie klasy III b celebrowali Dzień Dyni. Obejrzeliśmy prezentację „Królowa jesiennych stołów”, aby następnie rozegrać emocjonujący quiz Kahoot -  „Test o dyni”.  Zwycięzcami zostali Michał i Daniel.  Nie zabrakło konkurencji zręcznościowych – „dynia górą – dynia dołem”. Była również wspólna fotografia w fotobudce oraz muffinki  i ciasto z dyni.

      • Dzień Jeża

        10 listopada obchodzimy Dzień Jeża.  Jest to doskonała okazja, aby  uświadomić dzieciom  jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Te sympatyczne ssaki uwielbiają spacery             i prowadzą nocny tryb życia. Potrafią nie tylko się wspinać, ale i pływać. Są prawdziwymi sprzymierzeńcami  ogrodów. O tych i innych ciekawostkach na temat życia jeży,  rozmawiali uczniowie klasy III b na zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej „Niezwykłe święta”.  Powstały również piękne prace plastyczne „Jeż z liści”. Na koniec jeszcze tylko wspólna fotografia z „gościem specjalnym” , któremu dzieci nadały imię Zbyszek.

      • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

        21 listopada to Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z tych nietypowych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Jest okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej. Warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią. Uczniowie klasy III b w ramach innowacji pedagogicznej świętowali Dzień Życzliwości. Ten dzień rozpoczęliśmy od sympatycznych powitanek, obejrzeliśmy prezentację na temat historii tego święta oraz zasadności jego celebrowania. Rozmawialiśmy o tym, co robić, aby być życzliwym. Dzieci przygotowały kartki z miłymi słowami dla innych. Przez cały dzień towarzyszyło nam hasło: „Bądź życzliwy w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej”.

      • Dzień Kredki

         22 listopada  przypada Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, ponieważ dzięki kredkom mogą wyrażać swoje przeżycia, uczucia, marzenia. Poprzez rysowanie dzieci rozwijają swoją wyobraźnię i fantazję. Uczniowie klasy III b poznali proces powstawania kredek Bambino, które najczęściej pojawiają się w ich piórnikach. Obejrzeli prezentację o historii kredek oraz ich rodzajach. Na zakończenie zajęć powstały „Jesienne drzewa” z ostrużyn. Nie zabrakło również piosenki pt. „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę”.

         

      • Dzień Piernika

        22 grudnia to Dzień Piernika. Uczniowie klasy III b w ramach innowacji „Niezwykłe święta” przyłączyli się do celebrowania tego dnia. W pracowni kulinarnej powstały pyszne pierniki, które następnie zostały udekorowane.  Podczas klasowej wigilii trafią do naszych brzuszków.  Święta tuż, tuż….

         

      • Dzień Słomki do Picia

         3 stycznia obchodzony jest Dzień Słomki do Picia. Uczniowie klasy III b dołączyli do obchodów kolejnego nietypowego święta. Poznaliśmy historię powstania słomki i sposoby jej wykorzystania. Wiemy, że używane były już w IV tysiącleciu p.n.e. W tamtym okresie Sumerowie wykorzystywali słomki zbóż do picia różnych napojów. Jednak ze względu na to, że szybko namakały i zostawiały charakterystyczny, trawiasty posmak zaczęto szukać innych rozwiązań.  Marvin C. Stone stworzył rurkę, którą początkowo produkowano  z ekologicznego papieru, jednak później na wielką skalę zaczęto wykorzystywać plastik. Na szczęście, z troski o ekologię, w XXI wieku ponownie wracamy do papierowej wersji. Popularność rurek oraz opatentowanie ich 3 marca 1888 roku, sprawiła, że na całym świecie zaczęto obchodzić Dzień Słomki do Picia. Uczniowie klasy III b pili tego dnia napoje przez słomki oraz wykorzystywali je do stworzenia ciekawych prac plastycznych.

      • Dzień Popcornu

        19 stycznia to Dzień Popcornu. Ta popularna, najczęściej słona przekąska towarzyszy nam na co dzień, szczególnie podczas oglądania ulubionych filmów w domu czy kinie. Wiemy, że popcorn powstaje z kukurydzy, której kolebką jest Meksyk. Aztekowie uprawiali kukurydzę, a popcorn traktowali nie tylko jako przysmak, ale i jako biżuterię. Pod koniec XIX wieku popcorn stał się przysmakiem ulicznym  i był serwowany z ruchomych wózków z zamontowanymi maszynami do popcornu. Przekąska powstaje z ziarenek kukurydzy, które pękają pod wpływem temperatury. To dlatego, że w środku każdego ziarenka znajduje się delikatne bielmo z cząsteczkami wody. Podczas prażenia woda zamienia się w parę wodną, rozsadzając ziarenko i wyrzucając bielmo na zewnątrz – w ten sposób otrzymujemy popcorn. W zależności od rodzaju ziarna kukurydzy, popcorn może mieć różne kształty. Uczniowie klasy III b poznali historię oraz proces powstawania popcornu. Samodzielnie przygotowali dla siebie przekąskę w pracowni kulinarnej, wykonali tradycyjne pudełeczka, a na koniec oczywiście nie mogło zabraknąć seansu filmowego.  

      • Dzień Pizzy

        Na całym świecie święto to przypada  9 lutego. Uczniowie klasy III b również celebrowali ten dzień w ramach innowacji pedagogicznej. W pracowni kulinarnej powstały trzy pizze. Wszyscy pracowali z wielkim zapałem. Najpierw zagniatali ciasto, kroili pieczarki i ścierali ser, a następnie wszystko trafiło na blachę i do piekarnika. Po upieczeniu zachwytom nie było końca. Mniam…

      • Dzień Kota

        Święto obchodzone 17 lutego, np. we Włoszech i Polsce. Ma podkreślić znaczenie kotów         w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. (źródło: wikipedia).

        Uczniowie klasy III b w ramach innowacji pedagogicznej „Niezwykłe święta” nie zapomnieli o tych cudownych zwierzakach. Dzieci obejrzały film edukacyjny, dzięki któremu dowiedziały się różnych ciekawostek na temat życia kotów i poznały ich zwyczaje. Rozmawiały na temat filmów i książek, których głównymi bohaterami są kociaki. Poznały kolejne przygody sympatycznego kota Cukierka z książek Waldemara Cichonia. Na zakończenie zajęć dzieci mówiły o swoich pupilach i wykonały koty z kartonu.

      • Dzień Płatków Śniadaniowych

        7 marca to Dzień Płatków Śniadaniowych. Uczniowie klasy III b w ramach innowacji pedagogicznej poznali historię powstania płatków, zapoznali się z ich rodzajami  oraz wartościami odżywczymi.  Nie zabrakło również próby smaku. Na koniec zajęć odbyły się zawody, kto szybciej przełoży płatki z jednego pojemnika do drugiego z zamkniętymi oczami. Jak zwykle zajęcia sprawiły nam wiele radości.

      • Dzień Matematyki       

        14 marca świętujemy Dzień Matematyki. Uczniowie klasy III b rozwiązywali  quiz  Kahoot . Tabliczka mnożenia w zakresie 100,  to dla nas żaden problem. Najlepszymi okazali się: Lena, Lilly i Tymon.  Kolejna potyczka matematyczna  tego dnia  to  gra  „Piotruś”  z wykorzystaniem Kart Grabowskiego.  Nauka matematyki  może być świetną zabawą!

      • Dzień Marchewki

         

        Dzień Marchewki obchodzony jest 4 kwietnia.  Celem tego święta  jest rozpowszechnianie wiedzy o warzywach.  Uczniowie klasy III b przyłączyli się do świętowania. Poznaliśmy walory odżywcze tego warzywa, a w pracowni kulinarnej przygotowaliśmy surówkę z marchewki i jabłka. Było smacznie i zdrowo.

      • Dzień Czekolady

        Dzień Czekolady świętujemy   12 kwietnia.  Uczniowie klasy III b w ramach innowacji pedagogicznej dołączyli do obchodów kolejnego nietypowego święta.  Obejrzeliśmy prezentację o historii czekolady, poznaliśmy jej rodzaje i korzyści z jedzenia czekolady. Następnie rozpoczęła się degustacja. Delektowaliśmy się czekoladą mleczną, gorzką, białą, o smaku coli, ze słonymi chrupkami. Najlepiej jednak smakowała czekolada na gorąco. Mniam!