Biblioteka zdalnie
OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK
16 czerwca odbędzie się Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.
To już XVII edycja, której celami są promocja czytelnictwa i uwalnianie książek.
„Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania.”
Święto Wolnych Książek, czyli Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, aby krążyły z rąk do rąk i były czytane. Pomysł zrodził się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, w Polsce zaś idea bookcrossingu pojawiła się w październiku 2003 roku, jej koordynatorem jest Jolanta Niwińska, nauczyciel bibliotekarz.
Co roku obchody urozmaicają happeningi, festyny, spotkania z autorami, wydawcami, debaty o książkach i literaturze, wystawy, konkursy, plenerowe czytanie. Niestety, ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, ta edycja będzie inna niż wszystkie - odbędzie się wirtualnie.
Jeśli chcesz wziąć w niej udział, to gorąco zachęcamy.
Naprawdę, nie jest to takie trudne!
Wystarczy, że zrobisz zdjęcie lub nagrasz film ze swoją ulubioną książką w roli głównej. Możesz także przeczytać fragment książki (podając tytuł oraz autora). Wszystkie posty z filmami oraz zdjęciami należy oznaczyć specjalnym hashtagiem #swietowolnychksiazek oraz #bookcrossing na Facebooku lub Instagramie do dnia 21 czerwca. Po zakończeniu obchodów, na stronie fundacji Bookcrossing Polska opublikowane zostanie podsumowanie tegorocznego Święta Wolnych Książek. Spróbuj, a być może na podsumowaniu pojawi się Twoje zdjęcie lub film?
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.bookcrossing.pl
Psychozabawa, kliknij niżej
Pomocne materiały powtórzeniowe dla uczniów klas VIII
Przydatne materiały dla uczniów i rodziców
Bibliotekarz poleca …..
A oto dziś następna porcja ciekawej lektury. Może by tak coś upiec lub ugotować? ….
Mikołajek i Słodkie Przekąski
Autor: Alain Ducasse
Co Mikołajek ma wspólnego z kuchnią? Jak każde dziecko lubi zjeść, szczególnie coś słodkiego i dalekiego wyglądem od zieleniny, ale posiada także swojego najlepszego przyjaciela w postaci Alcesta, który ciągle, bez wytchnienia pochłania kolejne pokarmy. I nie zapominajmy o mamie Mikołajka, która przecież świetnie gotuje, a przy okazji robi przepyszne desery. Czy to nie za mało, by stworzyć książkę kucharską inspirowaną opowiadaniami z książeczek Goscinnego? Nie, jeśli jest się wielkim miłośnikiem – i mistrzem także – gotowania.
Na łamach „Słodkich przekąsek” znajduje się całe mnóstwo ciekawych dań, ułożonych tematycznie. Coś dobrego na przerwę w szkole, na urodziny, na podwieczorek z kumplami.
A może Święta się zbliżają i trzeba zrobić ciekawe jedzenie? Słodkości dla dzieci i ciasta też mają w publikacji swoje własne miejsce. A wszystko to stworzone tak, żeby dzieci mogły wykonać poszczególne przepisy samodzielnie, pod opieką dorosłych, oczywiście.Martynka. Kuchnia Martynki. Najlepsze przepisy
Autor: Gilbert Delahaye, Hubert Colson
Zapraszamy do kuchni Martynki - bohaterki serii bestsellerowych książek.
Z prostych przepisów opisanych i zilustrowanych krok po kroku, dzieci z niewielką pomocą osoby dorosłej wyczarują wiele pyszności. Pretekstem do wspólnej zabawy w kuchni mogą być święta i inne wyjątkowe dni roku, którym często towarzyszy słodkie co nieco. Oprócz receptur na smakołyki w książce znajdziecie słowniczek kulinarny, wierszyki i wiele ciekawostek.
Rymowane przepisy na kuchenne popisy
Autor: Małgorzata Strzałkowska
Kolażami ilustrowana książka kucharska, ciut wierszowana, to dzieło Małgorzaty Strzałkowskiej.
W obszernym zbiorze przepisów dla małych i dużych znajdują się odautorskie receptury na smakołyki najróżniejszego rodzaju, poczynając od wdzięcznie rymowanego kubka z jagodami, przez ukochaną przez poetkę galaretkę, po pizzę Danusi. Któż się na taką książkę nie skusi?!Każde dziecko to potrafi - gotowanie
Dzięki tej książce samodzielne wykonanie przez dzieci dań z jajek, mleka, owoców, warzyw, makaronu i ziemniaków staje się łatwe i jest znakomitą zabawą. Dania wprowadzają w barwny świat różnorodnych produktów. Wspaniałe przepisy pomogą zorganizować spotkanie towarzyskie: od rodzinnego śniadania po urodzinowe przyjęcie. Każda czynność została opisana i przedstawiona na rysunku - kolorowe zdjęcia pokazują każdą gotową potrawę.
ROZSTRZYGNIĘCIE
RODZINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „BOHATEROWIE POLSKICH BAJEK, BAŚNI I LEGEND”Dnia 11.05.2020 r. został rozstrzygnięty Rodzinny Konkurs Plastyczny „Bohaterowie polskich bajek, baśni i legend”.
Laureatami zostali:
Pola Bareła (kl.3a) wraz z mamą;
Jakub Lorent (kl.3a) wraz z mamą;
Zuzanna Lesińska (kl.1a) wraz z mamą;
Wszyscy laureaci otrzymują dyplom, nagrody książkowe i ocenę z przedmiotu.
Nagrody można odbierać w sekretariacie szkoły w godz. 9.00 – 15.00.
Laureatom gratulujemy
Pola Bareła
Dawid Lorent
Zuzanna Lesińska
Tydzień Bibliotek - smaczny Quiz
Rodzinny konkurs plastyczny
Bohaterowie polskich bajek, baśni i legendBiblioteka szkolna serdecznie zaprasza do udziału w Rodzinnym konkursie plastycznym pt. „Bohaterowie polskich bajek, baśni i legend” wszystkich chętnych uczniów klas I – IV wraz z rodziną.
Cele konkursu:
- propagowanie idei głośnego czytania dzieciom;
- popularyzacja bajek polskich autorów oraz baśni, legend i podań z różnych obszarów naszego kraju;
- wzmacniane więzi rodzinnych, poprzez wspólne tworzenie prac plastycznych;
- rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej poprzez stosowanie różnorodnych technik plastycznych;
Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w regulaminie.
Książka elektroniczna o Koronowirusie dla dzieci
Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.
Pobierzcie PDF (link na dole) i czytajcie, gdzie tylko lubicie i gdzie dzieci czują się bezpieczne. Wyślijcie plik do kogo tylko chcecie. Niech się wieść niesie i szerokim strumieniem płynie do tych, którzy takiej książki potrzebują. Pomyślcie o osobach z Waszego środowiska, o koleżankach i kolegach, którzy mają wokół siebie małe dzieci.
Darmowe lektury i inne książki w Internecie
Poniżej przedstawiamy aktualny wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.
WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
https://wolnelektury.pl
Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
https://lektury.gov.pl
ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
http://www.chmuraczytania.pl
Audiobooki
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
https://polska-poezja.pl
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
https://open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
http://audio-bajki.pl/
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
https://www.bajkowisko.pl
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
Bajki - zasypianki
Jest to strona, na której znajdziesz wiele bajek do słuchania, do czytania oraz bajki terapeutyczne.
https://bajki-zasypianki.pl/
Bibliotekarz poleca …..
BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI
Spośród wielu przeczytanych do tej pory książek, jedna z nich przykuła uwagę. Jest to seria opowiadań pod tytułem Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai „Tajemnice”. Wybrałam je, ponieważ jest w nich dużo akcji, zagadek i tajemnic. Autorami tego zbioru opowiadań są Martin Widmark i Helena Willis.
Akcja książki toczy się w szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie tytułowych „Tajemnic”, Lasse i Maja to przyjaciele, uczęszczający do tej samej klasy. Prowadzą wspólne biuro detektywistyczne. Ich przebiegłość i spryt przyczyniają się do rozwiązania wielu problemów. Z ich pomocy korzysta nawet komisarz policji. Każda z dwudziestu trzech do tej pory wydanych książek, opowiada o innym wydarzeniu.
Dla wielu czytelników ulubioną książką z tej serii jest dwunasty tom „Tajemnica meczu”. Głównym wątkiem tego opowiadania jest poszukiwanie skradzionego pucharu, który miał być główną nagrodą dla zawodników podczas corocznego meczu pomiędzy drużyną Valleby a Sandby. Lassie i Maja, którzy wzięli sprawy w swoje ręce, szybko zorientowali się, że podczas organizacji meczu było kilkoro osób, bardzo niezadowolonych z ponownej organizacji turnieju. Po serii dziwnych zdarzeń jak np. spuszczenie powietrza z wszystkich opon w rowerach, Lasse i Maja przesłuchują świadków. Okazuje się, że zamieszana w sprawę kradzieży pucharu była sąsiadka Iva Ross, której pudelkowi – Karlowi Filipowi przeszkadzał hałas.Seria tych książek bardzo się podoba czytelnikom, ponieważ brawurowa akcja i fabuła trzymająca w napięciu, to jest coś, co dzieci lubią.
CO TO ZNACZY …
Książka, którą chciałabym polecić do przeczytania to „Co to znaczy” Grzegorza Kasdepke. Autor napisał tę książkę w wyniku obserwacji swojego kilkuletniego syna. Zauważył, że chłopiec nie rozumie popularnych i często stosowanych na co dzień powiedzonek, tzw. związków frazeologicznych. Zauważył również, że sens wielu z nich, bardzo trudno wytłumaczyć zwykłymi słowami w zrozumiały sposób. By ułatwić przyswojenie i zrozumienie tych powiedzonek synkowi i innym dzieciom w jego wieku, napisał zbiór zabawnych historyjek. Ich bohaterem jest sześcioletni Bartuś, jego rodzina i znajomi. Rodzicom, dziadkom, wujostwu i przyjaciołom małego Bartusia zdarza się bardzo często używać w codziennym życiu związków frazeologicznych. Niestety Bartuś ich nie rozumie i nieustannie wynikają z tego zabawne sytuacje. Na szczęście, nieporozumienia udaje się wyjaśnić i wszystko kończy się szczęśliwie. Dzięki perypetiom Bartusia i jego rodziny, czytelnik poznaje sens powiedzonek takich jak np.: „żyć jak pies z kotem”, „szczere złoto”, „suszyć zęby”.
Polecam tę książkę każdemu czytelnikowi, młodszemu i starszemu też. Jest zabawna i pouczająca. Czyta się ją szybko, łatwo i przyjemnie. A dzięki formie krótkich historyjek, łatwo zapamiętuje się znaczenie niekiedy naprawdę trudnych określeń.
TAJEMNICA CZŁOWIEKA Z BLIZNĄ
„Tajemnica człowieka z blizną” Pawła Beręsewicza okazuje się być kolejną zabawną i ciekawą powieścią. Główny bohater Janek odkrywa, że jego tata ma na policzku bliznę. Wypytuje całą swoją rodzinę o przeszłość taty. Dowiaduje się wielu ciekawych historii o młodości swojego ojca. Chłopak używa swojej wyobraźni dodając fantastyczne momenty do realnych sytuacji. Zachęcam do przeczytania „Tajemnicy człowieka z blizną”, jak również innych opowieści Pawła Beręsewicza.
Biblioteczny humor
W bibliotece:
– Poproszę o jakąś książkę dla chorego.
– Coś poważnego?
– Eee, nie, struł się lodami.
------------------------------------------------
Przychodzi dziewczynka do biblioteki i mówi:
– Chciałabym wypożyczyć książkę.
– A co byś chciała? Coś z literatury lekkiej? – pyta bibliotekarka.
– Może być ciężka, bo przyjechałam na rowerze – odpowiada czytelniczka.
--------------------------------------------------------------------------
Wchodzi uczeń do pracowni internetowej i pyta:
– Są wolne komputery?
Na to oburzony opiekun:
– Nie, mamy same szybkie!
Przyjemne zajęcia_w_wolnym_czasie
Można też skorzystać ze strony z interaktywnymi zadaniami dla miłośników książek oraz innych form doskonalenia sprawności intelektualnej -Klikankowo, gdzie znajdziecie m.in. w zakładce edukacja polonistyczna różne materiały ćwiczeniowe dotyczące lektur, baśni i legend omawianych na lekcjach
Kilka ciekawostek i informacji o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia
to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie i biblioteki przygotowują rozmaite akcje.
Informacje o święcie
- W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
- 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
- Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.
- W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
- 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
- 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova , Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.
- W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki. Na pewno będzie sporo atrakcji, ponieważ program co roku jest bardzo bogaty.
Inne ciekawostki o Światowym Dniu Książki
Książkowy hymn
- Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
- Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce.
- Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.
- Premiera Światowego Hymnu Książki odbyła się we Wrocławiu i była zakończeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.
- Światowa Stolica Książki to tytuł, który co roku przyznaje UNESCO. Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki.
Prawa autorskie
- 23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.
Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć ewentualne spory.
W tym trudnym dla wszystkich czytelników czasie biblioteka szkolna chciałaby przytoczyć wspaniały i krzepiący fragment listu wystosowanego przez Polską Izbę Książki powołującą się na UNESCO : „Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.”
Jednocześnie właśnie okres, gdy wielu z nas musi wciąż przebywać w domu, to dobre chwile, by nadrobić czytelnicze zaległości. Być może takich wyjątkowych okoliczności potrzebował Światowy Dzień Książki, by świętowanie odbyło się zgodnie z literackim duchem. Bez fetowania i szampana, za to z kubkiem kakao i przy dobrej książce w domowym zaciszu.
Nauczyciele bibliotekarze zachęcają Was, Drodzy Uczniowie, do świętowania.
Bibliotekarz poleca …..
Tiramisu z truskawkami
Linka i Natalia rozpoczynają naukę w drugiej klasie liceum. Linka już w pierwszych dniach września odchodzi ze szkolnej gazetki, by założyć konkurencyjnego bloga, i zaczyna pracę w kawiarni. Jej związek z Adrianem kwitnie – nie mogłoby być lepiej!
Gorzej sprawy mają się u Natalii – rozwód rodziców, nowa szkoła z megawymagającymi nauczycielami i rozstanie z Marcinem sprawiają, że dziewczyna zaczyna tracić nad wszystkim kontrolę. Wszystkim, prócz swojej diety… Niewinne odchudzanie szybko zmienia się w poważną chorobę, z którą Natalia przestaje sobie radzić.
Powieść o walce z kompleksami, popadaniu w niebezpieczne skrajności i o tym, że często nie dostrzegamy tego, co jest w nas najpiękniejsze.
Philo. Kot w drodze
Katarzyna Ryrych
Kot Philo, zwykły kanapowiec nie pierwszej młodości, zostaje wystawiony na próbę: kiedy jego ukochany pan zachorował – wzywa pomoc, po czym mdleje ze stresu i nadmiaru wrażeń i budzi się dopiero u weterynarza. Po przebudzeniu wie jedno – musi odszukać Dziadka. Na szczęście ma wokół siebie życzliwe mu koty i psa, które gotowe są mu pomóc, i dzięki którym trudy chwilowego życia na ulicy stają się znośne – w dobrym towarzystwie nie-straszny jest nawet sztorm! Czy Philo odnajdzie Dziadka, czy przeszkodzą mu w tym złe Ciotki? Jak potoczą się dalsze losy jego najbliższych? Aby się o tym przekonać, dołączcie do drogi pełnej przygód razem z kotem filozofem!
Zagadka królowej myszy. Detektywi z Tajemniczej 5
Marta Guzowska
Trzeci tom serii detektywistycznej o młodych śledczych z Tajemniczej 5!
SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ Z BAJEK
Anka, Piotrek i Jaga (oczywiście razem ze szczurem Sherlockiem) trafiają do domu Olgi Boznańskiej w Krakowie. Z początku nic nie zapowiada zagadki kryminalnej, wkrótce się jednak okazuje, że słynny obraz malarki – "Dziewczynka z chryzantemami" – został skradziony i zastąpiony przez złodzieja kopią. Anka i Piotrek szybko ustalają, że podejrzanych jest tylko czworo: to dyrektor muzeum, woźna, sekretarz i studentka Akademii Sztuk Pięknych. Czy detektywi z Tajemniczej 5 rozwiążą tę sprawę jeszcze przed przybyciem policji?
"Detektywi z Tajemniczej 5" zostali wymyśleni na wyraźne życzenie dzieci Marty Guzowskiej – dotąd autorki powieści kryminalnych dla dorosłych. Seria książek o śledztwach Anki i Piotrka łączy przygodową fabułę, elementy wiedzy o historii sztuki oraz interaktywną formę, gdyż każdy tom wymaga od czytelnika logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek.
8 MAJA
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
Dziś swoje święto mają wszyscy bibliotekarze! Dziś również rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” .
Rozpoczynając obchody zachęcamy wszystkich uczniów do rozwiązania krzyżówki.