• SZKOLNE DNI PROFILAKTYKI

• W dniach 16 – 23 listopada trwały w naszej szkole Dni Profilaktyki. W tym roku zwróciliśmy szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa w szkole i w kontaktach rówieśniczych. Najmłodsi uczniowie przypomnieli sobie, jak należy się właściwie zachowywać na lekcjach i podczas przerw i czego w szkole nie wolno pod żadnym pozorem robić. Dzieciaki powtórzyły też „magiczne słowa” i dyskutowały o tym, co robić, aby wszyscy w szkole czuli się dobrze i bezpiecznie. Starsi uczniowie (klasy IV i V) obejrzeli prezentacje i dyskutowali o zasadach zachowania w szkole. Szóstoklasiści i uczniowie klas I gimnazjum na spotkaniach z pedagogiem i psychologiem rozmawiali o tym, jakie mogą być konsekwencje podejmowanych przez młodzież ryzykownych decyzji i jak wpływają one na kształtowanie się osobowości i charakterów młodych ludzi. Z kolei uczniowie klas II i III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniach z kuratorami z Sądu Rejonowego. Poznali zapisy kodeksu karnego i rodzinnego, dotyczące niewłaściwych zachowań młodych ludzi. Dowiedzieli się, jakie konsekwencje spotkają tych, którzy podejmą ryzykowne działania.
      Wszyscy uczniowie gimnazjum wzięli także udział w kursie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs prowadził nauczyciel naszej szkoły, a rownocześnie ratownik WOPR-pan Adam Kolodziejski. Uczniowie dowiedzieli się, jak postępować w różnych sytuacjach i jak udzielić pomocy poszkodowanym, zanim przyjedzie ekipa ratowników medycznych. Wiedzę teoretyczną mogli przećwiczyć np. na fantomach. Kurs został zorganizowany w ramach realizacji zadania publicznego we współpracy z Miastem Radomsko pt. "Edukacja młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej".

Organizatorzy Szkolnych Dni Profilaktyki mają nadzieję, że przygotowane dla dzieci i młodzieży zajęcia przyczynią się do poprawy zachowania uczniów naszej szkoły.