• WYCIECZKA DO WISŁY

    •  

       

      W dniach 21-23 maja 2013 r. dzieci z klas V PSP nr 2 wybrały się na wycieczkę do Wisły. Wisła to niezwykle ciekawa miejscowość w Beskidzie Śląskim – tu ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę, tutaj też urodził się i mieszka z rodziną nasz słynny mistrz narciarski Adam Małysz. W pierwszym dniu wycieczki dzieci podziwiały okolice Wisły: piękne daglezje, źródełka bijące wprost z ziemi na przyrodniczej ścieżce edukacyjnej, hodowle pstrągów, które trafiają później do górskich strumieni, zaporę Wisła Czarne, spiętrzającą połączone wody potoków Białej i Czarnej Wisełki, oraz  Rezydencję Prezydenta RP Zamek w Wiśle. Odwiedziły też Galerię "Sportowe Trofea Adama Małysza"; gdzie można podziwiać wszystkie trofea jakie zdobył Adam Małysz na zawodach różnej rangi, od krajowych po międzynarodowe. W galerii znajduje się również wiele innych pamiątek z zawodów oraz kolekcja sprzętu narciarskiego, używanego przez naszego skoczka. Warto wybrać się do galerii, by na własne oczy przekonać się, jak wielkim sportowcem był Adam Małysz i jak wiele osiagnął podczas swojej przygody ze sportem. W galerii można również kupić gadżety związane z osobą najbardziej znanego mieszkańca Wisły. Jednym z punktów programu była też wizyta na skoczni narciarskiej w Wiśle Malince. Aby uhonorować zasługi Adama Małysza dla miasta i Polski postanowiono nadać skoczni jego imię.
      Kolejny dzień zaczęliśmy od górskiej wędrówki- zdobyliśmy Trzy Kopce Wiślańskie(810 m.n.p.m.) z wierzchołka których rozpościera się piękna panorama na Beskid Śląski. Następnie po zejściu do Wisły zwiedziliśmy jej centrum, piękny amfiteatr, zobaczyliśmy również figurę Adama Małysza z bloku białej czekolady oraz zwiedziliśmy Muzeum Narciarstwa. Zawiera ono bogatą kolekcję sprzętu narciarskiego, kolekcję starych nart (wśród nich narty z końca XIXw. i z lat 30-tych XXw.). Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski.
      Ten bogaty w atrakcje dzień zakończony został ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Trzeci i ostatni dzień to wspinaczka na Koci Zamek, „Trójstyk” oraz zwiedzanie Trójwsi. Pomiędzy Złotym Groniem, Ochodzitą i Wawrzaczowym Groniem rozłożyły się trzy wsie: Istebna, Koniaków i Jaworzynka tworząc Beskidzką Trójwieś. W Istebnej dzieci zobaczyły Chatę Jana Kawuloka - twórcy, a zarazem wirtuoza gry na instrumentach pasterskich, która zbudowana została w 1863 roku. Obecnie stanowi muzeum prezentujące wystawę zabytkowych sprzętów oraz instrumentów muzycznych. Jest to drewniana chata, kryta gontem, z dwiema izbami z sienią na środku. W jednej z nich, czarnej izbie znajduje się „kurlawy”, czyli dymny piec z którego dym wydostawał się właśnie do tej izby, ponieważ nie posiadał komina. O tym niezwykłym miejscu barwnie opowiadał kustosz chaty-pan Janusz Macoszek. W Koniakowie zwiedziliśmy Galerię Sztuki Regionalnej pana Tadeusza Ruckiego – wspaniałego gawędziarza. "Chata na Szańcach" została założona w 1990 roku z funduszów własnych twórcy. Prezentuje szeroki przekrój twórców Trójwsi Beskidzkiej w zakresie rzeźby, malarstwa, grafiki, malarstwa na szkle, stolarstwa artystycznego oraz koronek koniakowskich. We wsi Jaworzynka zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji, które oznaczono 3 słupami granicznymi noszącymi nazwę  "Trójstyku". W tym malowniczym miejscu zatrzymaliśmy się na chwilkę, aby podziwiać panoramę gór polskich i naszych południowych sąsiadów. I to już był koniec naszych wędrówek po urokliwym Beskidzie i okolicach Wisły. Jeszcze tylko obiad w „Krokusie” i powrotna podróż do Radomska pod opieką naszych wychowawców- pań: Jolanty Stępień, Justyny Wilk, Katarzyny Osickiej-Dłubak, Doroty Rzeszot oraz pana Adama Kołodziejskiego.