• DNI JĘZYKA OJCZYSTEGO

    •  

       

      W dniach 1 – 12  marca obchodzone były w naszej szkole Dni Języka Ojczystego. W tym roku poświęcone były one najpiękniejszej „odmianie” polszczyzny – poezji. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczniów ciekawe zajęcia związane z poezją, jej interpretacją, jej tworzeniem i twórcami.

      Najmłodsi uczniowie naszej szkoły – dzieciaki z „zerówki” – bawiły się alfabetem, rysowały literki, z literek układały wyrazy i słuchały wierszy, które przecież z wyrazów powstają.

      Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach „Od literki do wiersza”. Wysłuchały wiersza „Lokomotywa”, rysowały do niego ilustracje i rozwiązywały zadania związane z alfabetem.

      7 marca odbyła się impreza dla uczniów klas II - Festiwal Poezji Dziecięcej „Zima i wiosna”. Młodzi recytatorzy prezentowali zimowe i wiosenne wiersze polskich autorów. Jury wybierało najciekawsze interpretacje. Najwięcej punktów zdobyli uczniowie klasy II b.

      Dla uczniów klas III  zorganizowano Konkurs Pięknego Czytania „Ćwierkamy i tralalimy, czyli czytamy wiersze Juliana Tuwima”. Jury słuchało prezentacji fragmentów długich i trudnych wierszy, oceniało poprawność czytania, dykcję, modulację głosu. Mistrzem Pięknego Czytania została Marysia Choróbska z klasy III b.

      Wszyscy uczniowie klas „0”, I – III obejrzeli zabawne przedstawienie „A to polski język właśnie”, przygotowane przez uczniów klasy III b i V b, uczęszczających na zajęcia teatralne prowadzone przez panią Ewę Brzuchanię.

      Uczniowie klas IV, V i VI obejrzeli prezentację „Co to jest poezja?”, w której przypomniano podstawowe terminy z zakresu budowy wiersza i środków artystycznych stosowanych przez poetów. Następnie uczestniczyli w quizie „Rym, rytm, wers, wiersz – co to takiego”. Mogli sprawdzić swoją wiedzę o poezji, umiejętność wyszukiwania i rozumienia metafor i epitetów, tworzenia rymów i interpretacji tekstu poetyckiego. W quizach zwyciężyły: klasa IV b i IV c ex aequo, klasa V b i klasa VI a.

      Uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w spotkaniu poetyckim „…tylko co to takiego poezja?...”, poświęconym zagadnieniom tworzenia poezji, jej celom, roli w życiu społeczeństw, jej twórcom i odbiorcom. W montaży słowno-muzycznym wykorzystano wiersze polskich poetów, którzy zadali sobie pytania „Poezja – po co?, jak?, dlaczego?, dla kogo?” i próbowali znaleźć na nie poetyckie odpowiedzi. Na zakończenie spotkania zaprezentowano muzyczne interpretacje wybranych wierszy z różnych epok. Przeprowadzono plebiscyt na najpopularniejszy utwór. Wśród młodzieży największą popularnością cieszył się utwór Adama Mickiewicza „Stepy akermańskie” w raperskim wykonaniu Eldo. Nauczyciele wybrali utwór Adama Asnyka „Miejcie nadzieję”, wyśpiewany przez Jacka Wójcickiego.

      Ogłoszono także konkurs plastyczny na plastyczną interpretację wybranego wiersza polskiego poety oraz konkurs literacki na własną próbę poetycką. Na konkursy wpłynęło kilka ciekawych prac. Uznanie jury zyskała plastyczna interpretacja wiersza K.I.Gałczyńskiego „Ballada o trzęsących się portkach”, wykonana przez Paulinę Jakubowską i Karolinę Wieczorek z klasy I Bg oraz wierszyki napisane przez najmłodszych:  Michała Grabarczyka, Kamila Grabarczyka, Oliwię Wrótniak z klasy I c i Sylwię Dryję z klasy II b.

      Na apelu podsumowującym obchody Dni Języka Ojczystego w naszej szkole wręczono pamiątkowe dyplomy laureatom konkursów i uczestnikom imprez.