• SZKOŁY DLA EKOROZWOJU-JEDZ OWOCE I WARZYWA

    •  

      Nasza szkoła ubiega się o certyfikat „Szkoły dla Ekorozwoju” w ramach programu ogłoszonego przez Fundację „Partnerstwo dla środowiska”. Już z początkiem marca podczas apeli społeczność szkolna zostanie zapoznana z działaniami zmierzającymi do osiągnięcia postawionego celu.Celem programu jest poszerzenie wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania, kształtowanie umiejętności i nawyków, niezbędnych do utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej. W czasie realizacji programu uczniowie, nauczyciele, a także rodzice będą uczestniczyć w spotkaniach ze specjalistami, turniejach, konkursach, akcjach i zajęciach.   Wszystkie działania będą dokumentowane.



      Miano Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej otrzymują szkoły, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej jest pierwszym stopniem do certyfikacji szkół międzynarodowym certyfikatem „Zielona Flaga". „Zielona Flaga" jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-School, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Certyfikaty są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawiania certyfikatu.

      W tej zakładce będziemy prezentować działania podejmowane w naszej szkole podczas ubiegania się o certyfikat "Szkoły dla Ekorozwoju".

      Nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego stawiają na warzywa i owoce-lubią jeść jabłka, oraz owocowe sałatki.


               

      Klasa II b wraz z p. Anną Zatoń pierwszy dzień kalendarzowej wiosny spędzili na przygotowywaniu zdrowych sałatek.
        





      Edukacja proekologiczna to nie tylko zdrowe odżywianie, to również propagowanie wiedzy o wpływie ruchu i sportu na nasze zdrowie. Panie z naszej szkoły - nauczycielki i mamy aktywnie biorą udział w aerobiku prowadzonym przez panią Magdalenę Karkowską-Gieroń.



           

      Klasy: IIa z p. Małgorzatą Dobrowolską i IIIb z p. Grażyną Tomalską przyrządziły w dniu 21 marca 2013 r. pyszne sałatki.
                       
      W dniu 22 marca zdrowe smakołyki przygotowywały klasy: Ia, Ib i IIIa

                      

      W dniu 27 marca 2013 r. owocowe i warzywne sałatki oraz kanapki przygotowywały klasy:
      Va

            

      Vb
         

      oraz II bg
          
      Również w ramach Dni Języka Niemieckiego mogliśmy spróbować zdrowych potraw z krajów niemieckojęzycznych.

        
      Uczniowie "zerówki" 15 kwietnia zjedli bardzo zdrowe śniadanko.
          

      Zdrowe kanapeczki zaprezentowali również uczniowie klasy I b PSP w dniu 19 kwietnia.
           

      W dniu 30 kwietnia 2013 r. wychowankowie świelicy prezentowali znajomość zasad zdrowego żywienia-w teorii i praktyce. Ich zadaniem było stworzenie kanapki pełnej witamin, a jednocześnie pięknej dla oka. Każdy musiał też orginalnie nazwać swoją kanapkę, a na koniec oczywiście zjeść ją je smakiem.
             
        
      Zdrowe śniadanko w 4a, na które uczniowie zaprosili Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor:
             

      Nasi uczniowie opracowali Szkolny Kodeks Ekologiczny oraz przygotowali plakaty pod hasłem: "Jestem tym co jem".
              
      Zdrowe śniadanko w klasie 6a - kanapki, sałatki i coś na deser