• JUBILEUSZ 100-LECIA SZKOŁY

    • 16 listopada 2012 r. to jeden z najważniejszych dni w historii naszej „Dwójki”. W tym bowiem dniu uroczyście świętowaliśmy Jubileusz 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 2. O godz. 9.00 w kościele pw. Św. Marii Magdaleny rozpoczęła się uroczysta msza święta celebrowana przez Biskupa Antoniego Długosza z udziałem Księdza Proboszcza Stanisława Sikory oraz Księdza Prałata Zenona Gajdy. Po mszy świętej jej uczestnicy przemaszerowali do siedziby szkoły przy ul. Piłsudskiego 22, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej patrona szkoły Tadeusza Kościuszkę przez Panią Prezydent Miasta Annę Milczanowską.

      Kolejnym punktem programu był program poetycko-muzyczny „Moja ojczyzna, moje miasto, moja szkoła”, który odbył się na Sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.
      Pani Sylwia Kuliś powitała serdecznie na uroczystości z okazji 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 gości:
      w szczególności
      Pana Starostę powiatu radomszczańskiego - Roberta Zakrzewskiego;
      Przewodniczącego Rady Powiatu oraz Dyrektora Muzeum Regionalnego - Pana Krzysztofa Zygmę;
      Członka Zarządu Powiatu – Panią Urszulę Rorat;
      Pana Sekretarza Powiatu – Tomasza Kornackiego;
      Panią Prezydent Miasta - Annę Milczanowską;
      Przewodniczącego Rady Miasta - Pana Jacka Gębicza;
      Zastępcę Prezydenta Miasta – Panią Wiolettę Pal;
      Wszystkich przybyłych Radnych;
      Wicekuratora Łódzkiego Kuratorium Oświaty - Pana Konrada Czyżyńskiego;
      Panią Joannę Michałkiewicz – Łysik, która reprezentowała Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego Joannę Skrzydlewską;
      Księdza Proboszcza – Stanisława Sikorę;
      Księdza Prałata – Zenona Gajdę;
      Przedstawicieli instytucji zaprzyjaźnionych z naszą szkołą:
      Komendanta Straży Miejskiej – Pana Jana Suwarta;
      Dyrektora Miejskiego Domu Kultury - Panią Elżbietę Kwiatkowską;
      Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej - Panią Annę Kosendek
      Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - Panią Katarzynę Bąbol
      oraz
      Dyrektorów radomszczańskich szkół ponadgimnazjalnych;
      Dyrektorów radomszczańskich zespołów szkolno-gimnazjalnych i szkół podstawowych;
      Dyrektorów radomszczańskich przedszkoli;

      Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego – Pana Adama Młynarskiego;

      Przedstawiciela Międzyszkolnej Komisji Oświaty NSZZ "Solidarność" Powiatu Radomszczańskiego - Panią Elżbietę Zatoń;
      Przedstawicieli Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Radomsku;
      Radomszczańskie media – dziennikarzy prasowych i telewizyjnych.
      Powitano również twórców wyjątkowego jubileuszu – dyrektorów i wicedyrektorów Szkoły Podstawowej nr 2 oraz emerytowanych i aktywnych nauczycieli, absolwentów, uczniów, rodziców i wszystkich zaproszonych na uroczystość.

      Pani Dyrektor Ewa Krysiak-Ciszewska przedstawiła historię naszej szacownej Jubilatki na przestrzeni 100 lat, od roku 1912, gdy w naszym mieście działało 6 szkół powszechnych, w tym szkoła męska nr 2 przy ul. Krakowskiej, która zmieniała kilkakrotnie swą siedzibę. W 1934 r. architekt Czesław Doria-Dernałowicz wykonał projekt budynku, który w stanie surowym oddano w 1937 r. Jednak wybuch II wojny światowej plany przekreślił plany radomszczańskiej młodzieży na dalszą naukę, a w budynku szkoły lokalizację znalazły koszary i skład amunicji. 7-klasowa Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki wznowiła swą działalność 2 lutego 1945 r. w adaptowanym budynku, zaś gmach przy ul. Piłsudskiego został oddany do użytku szkolnego z końcem roku 1947. Dnia 23 kwietnia 1972 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki(do tej pory używano jej neoficjalnie) oraz wręczenia sztandaru szkoły. W 2003 r. utworzono Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2, w skład którego weszły Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki i Publiczne Gimnazjum nr 4. Obecnie do szkoły uczęszcza 604 uczniów, w tym 391 uczniów szkoły podstawowej wraz z oddziałem przedszkolnym oraz 213 uczniów gimnazjum.
      Pani Dyrektor podziękowała również za trud włożony w wychowanie i naukę młodego człowieka byłym Dyrektorom- Panom :Maciejowi Ziembińskiemu, Janowi Sobczykowi, Stanisławowi Karaskowi, Kazimierzowi Kołodziejczykowi i Włodzimierzowi Kołczakowi oraz Wicedyrektorom Szkoły: Panu Zdzisławowi Fimowiczowi, Panu Zdzisławowi Szczerbińskiemu, Pani Alicji Paplickiej, Panu Remigiuszowi Nowickiemu, Pani Danucie Molik, Pani Halinie Nowakowskiej, Pani Halinie Dróżdż oraz Panu Ryszardowi Kucharskiemu. W ich imieniu podziękował Pan Maciej Ziembiński.
      Pani Dyrektor podkreśliła, że jednym z priorytetów naszej szkoły jest podtrzymywanie tradycji narodowej i państwowej poprzez wychowanie patriotyczne, czemu służy organizowanie licznych uroczystości upamiętniających ważne daty historii Polski i udział uczniów w obchodach miejskich,organizowanych z okazji świąt państwowych. Ważnym aspektem w działalności placówki jest upowszechnianie walorów przyrodniczych i krajobrazowych Radomska i jego okolic oraz kraju a także dbanie o czyste środowisko. Wyrazem tego jest nagroda Łódzkiego Kuratora Oswiaty za zajęcie II miejsca w Wojewódzkim Eko-Turnieju w 2010 r. Kolejnym elementem jest kształtowanie postawy szacunku dla innych narodów i kultur(organizowanie corocznego Tygodnia Edukacji Globalnej, „Adocja Serca na odległość” oraz współpraca ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zalesienia Afryki). Pani Dyrektor przypomniała, że wszystkie sukcesy szkoły i naszych uczniów i absolwentów, którzy od lat biorą udział w ogólnopolskich konkursach i kampaniach edukacyjnych, zawdzięczamy aktywnej pracy dyrekcji i grona pedagogicznego, zaś Samorząd Uczniowski działający w szkole przygotowuje uczniów do świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym. Podsumowując dodała, że jesteśmy nowoczesną szkołą z głębokimi tradycjami i przytoczyła słowa Jana Pawła II „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.
      Po krótkiej opowieści o naszej placówce głos zabierali wspominając szkołę i życząc jej 200 lat goście:
      Pani Prezydent Anna Milczanowska, Pan Starosta Robert Zakrzewski, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Krzysztof Zygma, Wicekurator Łódzkiego Kuratorium Oświaty Pan Konrad Czyżyński, Ksiądz Prałat Zenon Gajda, Pani Joanna Michałkiewicz – Łysik z Biura Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Joanny Skrzydlewskiej i Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Pan Adam Młynarski. Do życzeń dołączyła się Dyrektor MDK Pani Elżbieta Kwiatkowska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Anna Kosendek, delegacja Dyrektorów radomszczańskich szkół oraz przedstawiciele Rady Rodziców – Pan Jacek Porzeżyński i Pani Małgorzata Kowalczyk.
      Kolejnym punktem był program artystyczny, złożony z piosenek „Czy jest coś piękniejszego”, „Wspomnienia taty”, „Nauczycielom”, „Moje miasto”, hymnu państwowego i hymnu szkoły wykonanych przez Chór Szkolny pod kierunkiem Pani Anny Spychało oraz wierszy wykonywanych przez uczniów przygotowanych przez Panie: Jolantę Stępień i Joannę Wideryńską przy akompaniamencie naszych uczniów: Kai Zawadzkiej z klasy II AG (flet) oraz Dominika Iskrzyńskiego i Szymona Rudawskiego z klasy VI A (fortepian). W tym miejscu należy również przypomnieć, że kompozytorem hymnu szkoły oraz piosenek "Wspomnienia taty" i "Moje miasto" jest nasz wieloletni pedagog i były wicedyrektor Pan Zdzisław Szczerbiński. 
      Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom za przygotowanie pięknego i wzruszającego programu, złożyła też specjalne podziękowania dla Pana Marka Szymańskiego za stworzenie i podarowanie ryciny przedstawiającej szkołę  i podsumowała dzisiejszą uroczystość słowami - „Historia zatoczyła koło”.
      Podziękowaliśmy jeszcze następującym instytucjom i osobom: Pani Dyrektor Elżbiecie Kwiatkowskiej za to, że drzwi MDK zawsze są dla nas szeroko otwarte,wszystkim pracownikom MDK za pomoc i wsparcie podczas organizacji jubileuszu, Dyrekcji Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku i Panu Leszkowi Sobczykowi za pomoc techniczną, Pani Ewie Porzeżyńskiej za oprawę fotograficzną uroczystości i wykonanie zdjęć na wystawę, Panowi Jackowi Kaszyńskiemu za udostępnienie zdjęć archiwalnych Radomska jak również sponsorom:
      Małgorzacie i Wojciechowi Szwedzik i Firmie „Produkcja Mięsa i Wędlin Szwedzik”
      Dariuszowi Bednarczykowi i Firmie „Ciastkarstwo”
      Wacławie Bednarskiej i Hurtowni „Cytrus”
      Firmie Handlowo – Usługowej „Dobaj”
      Państwu Barbarze i Andrzejowi Kopiec
      Andrzejowi Ciszewskiemu i Firmie „Augusto-Topaz”
      Hotelowi TED
      Markowi Wolamin i Firmie „Złota Kurka”
      Zbigniewowi Łyczko i Firmie „Piekarnia Zbigniew Łyczko”.
      Na zakończenie zaproszeni goście udali się na wystawę, na którą złożyły się stare fotografie szkoły i miasta, archiwalne dokumenty, kroniki szkolne, oraz klasa szkolna sprzed lat z ówczesnymi rekwizytami i uczniami ubranymi w stroje z epoki i na poczęstunek, podczas którego mogli porozmawiać, powspominać i podsumować minione lata spędzone w Szkole Podstawowej nr 2.
       Droga Jubilatko, życzymy Ci wszystkiego najlepszego i kolejnych 100 lat!