• GOŚCIE Z KIRYAT BIALIK

• W dniu 9 października 2012 r. zawitali do nas goście z izraelskiego miasta partnerskiego Kiryat Bialik. Młodzież wraz z opiekunami przyjechali do Radomska aby wziąć udział w obchodach upamiętniających 70 rocznicę likwidacji getta żydowskiego stworzonego przez Niemców podczas II wojny światowej. Najpierw wspólnie z młodzieżą radomszczańskich szkół odkrywali historię na Kirkucie-cmentarzu żydowskim. Następnie zaś spotkali się w miejscu gdzie kiedyś stała synagoga a obecnie jest pomnik-macewa, gdzie uczcili pamięć radomszczańskich Żydów zabitych w czasie wojny. W uroczystościach wzięli udział: przewodniczący Rady Miejskiej – Jacek Gębicz, prezydent miasta Anna Milczanowska, kierownik grupy z Izraela – Rami Porat, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Izraelskiej – Pan Marian Bereska odznaczony orderem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz młodzież izraelska i polska. Po oficjalnych uroczystościach goście rozjechali się do szkół ( ZSG nr 2, ZSG nr 3, ZSG nr 5 i ZSG nr 7). Do naszej placówki przybyli o godz. 14.00 i po zjedzeniu obiadu i krótkim odpoczynku udali się na salę gimnastyczną, gdzie przygotowano dla nich kilka atrakcji. Pierwszy wystąpił Chór Szkolny pod kierunkiem p. Anny Spychało, a następnie młodzież mogła obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą Radomsko wczoraj i dziś, wykonaną przez naszą absolwentkę Małgosię Wlaźlak. Nie zabrakło ożywionych rozmów między uczniami izraelskich szkół i naszymi, znalazł się nawet czas na chwilę zabawy przy muzyce. Goście z Kiryat Bialik byli otwarci, radośni i bardzo sympatyczni; łatwo nawiązali kontakt z naszą młodzieżą. Na koniec wizyty w naszej szkole Pani Dyrektor Ewa Ciszewska – Krysiak wręczyła pamiątkowe prezenty, następnie zaś wszyscy udali się na koncert w Miejskim Domu Kultury.