• DZIEŃ WALKI Z UBÓSTWEM

•

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest co roku w dniu 17 października.

Dzień ten poświęcony jest najuboższym jako wyraz hołdu dla ofiar nędzy na całym świecie, znak solidarności i braterstwa z najuboższymi oraz zaangażowania się w poszanowanie i przestrzeganie Praw Człowieka. Obchody mają uświadomić opinii publicznej konieczność likwidacji ubóstwa na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się, oraz zwrócić uwagę, że walka z ubóstwem stała się priorytetem na drodze rozwoju (za Wikipedia).

W dniu 17 października 2012r. w Radomsku odbyły się obchody Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem oraz Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Gospodarzem uroczystości był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy  Urzędu Miasta Radomsko, Miejskiego Domu Kultury oraz radomszczańskich szkół i przedszkoli. Uczniowie wzięli udział w happeningu oraz obejrzeli w Miejskim Domu Kultury  prezentację multimedialną  poruszającą problem głodu na świecie, marnowania żywności, konieczność zwalczania niedostatku oraz poszanowanie godności człowieka i jego praw.

W Miejskim Domu Kultury nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i fotograficznego oraz rozdanie nagród laureatom. Podczas spotkania sekretarz miasta Radosław Zatoń oraz naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Elżbieta Kurowska – Gierasimiuk wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu „Dziś marnujesz – jutro głodujesz”.

kategoria wiekowa /6 lat/

I miejsce – Wiktoria Ozga

II miejsce – Oliwia Pokora

III miejsce – Jakub Zieliński

Wyróżnienie – Jan Komirski

kategoria wiekowa /7-13 lat/

I miejsce – Patryk Adamek

II miejsce – Agnieszka Stawska

II miejsce – Julia Krajewska

III miejsce – Zuzanna Trojanowska

Wyróżnienia:

1. Wiktoria Kubik

2. Laura Skwarek

3. Martyna Iwanowicz

3. Aleksandra Urbanek

Wyróżnienie w konkursie plastycznym w kategorii wiekowej /14-18/

1. Maria Ciupińska

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Pierwszą nagrodę otrzymała Beata Karbownik

Punktem kulminacyjnym happeningu był kolorowy przemarsz dzieci i młodzieży przebranych za warzywa i owoce ulicami Piłsudskiego i Plac 3 Maja na znak solidarności i braterstwa z najuboższymi oraz wyraz poszanowania dla praw człowieka.