• ANDRZEJKI

• Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy.
      Również w naszej szkole urządziliśmy Andrzejki. W środę 26 listopada uczniowie z klas IV-VI PSP i I-III PG wspaniale się bawili przy najgorętszych przebojach tego roku, a w czwartek okazję do zabawy mieli wychowankowie świetlicy. Dzieci mogły wywróżyć sobie przyszły zawód, imię sympatii oraz to co ich czeka w przyszłości. Panie A. Chwałowska, M. Poteralska i D. Rzeszot przygotowały również dla nich wesołe zabawy przy muzyce, m. in. z wykorzystaniem balonów. Podziękowania dla zaprzyjaźnionych Wróżek z klas III PSP - Igi, Klaudii, Natalii i Sandry za nieocenioną pomoc!

Na tym nie koniec. W piątek 28 listopada uczniowie oddziału przedszkolnego zaprosili do współnej zabawy andrzejkowej koleżanki i kolegów z kl. I a wraz z p. Martą Rembiasz. Gościliśmy również wróżkę Anię, która przepowiadała nam przeszłość. Na początek dowiedzieliśmy się skąd pochodzi tradycja wróżb andrzejkowych. Następnie wróżka Ania przystąpiła do przepowiadania przyszłości: poznaliśmy imię wybrańca lub wybranki naszego serca, dowiedzieliśmy się, gdzie pojedziemy na wakacje, jaki zawód bedziemy wykonywać. Było również wróżenie z butów oraz tańce przy muzyce. Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem.