• ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

• 3 maja – cóż to za data ? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Żyjąc w zawrotnym tempie, często negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. 3 maja 1791 r. – to data warta zapamiętania.
      W XVII wieku państwo polskie przeżywało poważny kryzys. Władza królewska była bardzo słaba, walki wewnętrzne niszczyły kraj, w rzeczywistości rządzili magnaci. Sytuację tę wykorzystywali sąsiedzi Polski. Na szczęście znaleźli się w Polsce ludzie, którzy dostrzegli zło i grożące Polsce niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Byli to Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski oraz wielu innych. To między innymi oni byli twórcami Konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 maja. Jak na owe czasy była to Konstytucja bardzo postępowa, pierwsza w Europie i druga na świecie. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Jak co roku uczniowie ZSG nr 2 mogli uczcić tą ważną rocznicę uroczystym apelem, który odbył się 9 maja 2012 r. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, na scenę wkroczył orszak królewski złożony z posłów pod przewodnictwem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.. Król złożył uroczystą przysięgę przemawiając do zgromadzonych tymi słowami: „ W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego, Ja Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największa stałością ducha niniejszą Konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy …” Uczniowie uczestniczący w inscenizacji przypomnieli, co dla nas Polaków znaczą słowa WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA. W apelu wzięła udział młodzież z klas: IV b, V b, VI a, I cg i II cg a całość przygotowały panie Magdalena Karkowska – Gieroń i Justyna Wilk.