• DNI JĘZYKA OJCZYSTEGO

• W dniach 3 – 11 marca 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dni Języka Ojczystego. W tym roku odbywały się one pod hasłem „Czytać każdy może”. Organizatorki, p. Ewa Brzuchania, p. Sylwia Kuliś, p. Beata Stępień i p. Joanna Wideryńska,  przygotowały dla wszystkich uczniów różne zajęcia, których celem było zachęcanie do czytania książek, i tych starszych, znanych od lat, i tych najnowszych, które trafiły do naszej szkolnej biblioteki w ramach programu „Książki naszych marzeń”.

Wszyscy uczniowie klas „0”, I – III obejrzeli krótkie przedstawienie „O Grzesiu, który nie lubił czytać” oraz uczestniczyli
      w zajęciach „Książka – mój przyjaciel” (klasy „0”, I). Na przerwach mogli również zajrzeć do LIterackiego Zakątka, przygotowanego przez wychowawców świetlicy.  Pierwszaki  zostały pasowane na czytelników i teraz mogą już samodzielnie korzystać z naszej szkolnej biblioteki. Uczniowie klas II i IV na zajęciach „Książki moich marzeń” prezentowali swoim kolegom przeczytane przez siebie nowości wydawnicze i zachęcali do ich lektury. Dla uczniów klas III został zorganizowany konkurs „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”. Młodzi lektorzy prezentowali fragmenty książki, która kiedyś poruszała serca dzieci – „Spotkanie nad morzem”, a i teraz warto ją przeczytać. Mistrzem Pięknego Czytania została Aniela Cielasińska. Z kolei uczniowie klas piątych wzięli udział w zajęciach „ Śladami „Czarnych Stóp”. Obejrzeli prezentację poświęconą Sewerynie Szmaglewskiej i jej bardzo popularnej przed laty książce „Czarne Stopy”, rozmawiali o harcerstwie
      i harcerzach, sprawdzili swoją pamięć, rozwiązując test związany z tą lekturą. Natomiast uczniowie klas szóstych mieli „Bliskie Spotkanie z Hanną Ożogowską”. Zapoznali się z życiem i twórczością pisarki, z treścią książek „Za minutę pierwsza miłość” i „Ucho od śledzia”, obejrzeli prezentacje z fotografiami starej i nowej Warszawy, przygotowane przez chętnych uczniów.

Uczniowie gimnazjum podczas Dni Języka Ojczystego podążali tropami „Pana Tadeusza”. Najpierw obejrzeli wystawę „W roli głównej „Pan Tadeusz”, wysłuchali wykładu na temat powstania naszej epopei narodowej oraz jej najważniejszych fragmentów. Później obejrzeli film „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na koniec reprezentacje klas wzięły udział
      w literackiej grze terenowej, sprawdzającą wiedzę, zdobytą w czasie oglądania wystawy i filmu. Wygrała drużyna z klasy II B. Chętni uczniowie zmierzyli się z językiem „Pana Tadeusza” w dyktandzie. Najlepszy okazał się Michał Suszczyk.

Zajęciom i wystawie towarzyszyły konkursy: literacki – na wywiad z rodzicami o książkach ich dzieciństwa, plastyczny – na portret ulubionego bohatera literackiego lub ilustrację do wybranej książki, oraz fotograficzny - „Ja i książka. Książka w mojej rodzinie” . wielu uczniów wzięło udział w konkursach, wręczono wiele nagród – oczywiście książkowych, najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie i opublikowane w kolejnych numerach gazetki szkolnej.

Mamy nadzieję,  że tegoroczne Dni Języka Ojczystego zachęcą uczniów do sięgania po książki z różnych dziedzin
      i przyczynią się do wzrostu czytelnictwa w naszej szkole.