W marcu obchodziliśmy w naszej szkole DNI JĘZYKA OJCZYSTEGO. Tradycyjnie już chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na to, że nasz język ojczysty jest dla nas bardzo ważny, chcemy go lepiej znać, kochać i szanować.
Jak co roku organizatorki, czyli pani logopeda oraz panie bibliotekarki, przygotowały wiele ciekawych zajęć i konkursów. Dzieciaki z „zerówki” bawiły się puzzlami z literami i tworzyły „alfabetyczny pociąg”. Doskonaliły przy tym umiejętność wyróżniania pierwszej głoski w słowie i utrwalały litery. Uczniowie klas I - III uczestniczyli w ciekawych zajęciach, podczas których poznali cechy naszego języka, które wyróżniają go spośród innych języków i czynią wyjątkowym. Zespoły z klas trzecich wzięły także udział w zabawie „Biegające dyktando”. Trzecioklasiści mogli sprawdzić umiejętność poprawnego pisania, a także dokładnego czytania i dyktowania. Reprezentacje klas IV - VII wzięły udział w turniejach językowych i mogły wykazać się wiedzą z zakresu ortografii, gramatyki i literatury polskiej. Ósmoklasiści, przygotowujący się do egzaminu, sprawdzili swoją znajomość lektur szkolnych, pisząc test „Która to lektura”.
Wszyscy uczniowie wzięli udział w corocznej ogólnoszkolnej imprezie „WIELKIE CZYTANIE”. Młodsi uczniowie prezentowali fragmenty wierszy, bajek i powieści Hanny Januszewskiej. W tym roku obchodzimy 120 rocznicę urodzin i 45 rocznicę śmierci tej niegdyś bardzo znanej, a dziś trochę zapomnianej autorki książek dla dzieci. Starsi uczniowie prezentowali wiersze Juliusza Słowackiego, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu, uznawanego za wieszcza narodowego.
Chętni uczniowie wzięli udział w konkursach. W konkursie plastycznym młodsi uczniowie ilustrowali trudne polskie słowa, a starsi przygotowali plakaty promujące język polski. Wkonkursie kaligraficznym zadaniem uczestników było jak najpiękniejsze, najstaranniejsze przepisanie krótkiego tekstu. W czasach druku i komputerów piękne pisanie długopisem czy piórem na papierze niestety staje się umiejętnością trudną i coraz rzadziej spotykaną. W konkursie ortograficznym - ogólnoszkolnym dyktandzie - odważni uczniowie zmierzyli się z zawiłościami tekstu o żądnej władzy Balladynie.
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali punkty dodatnie, laureaci turniejów i konkursów dostali ponadto pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że działania podjęte w ramach SZKOLNYCH DNI JĘZYKA OJCZYSTEGO uwrażliwiły wszystkich uczniów na piękno naszej mowy ojczystej i skłoniły ich do większej dbałości o jej poprawność i czystość.