• Dni Języka Ojczystego

          • Zajęcia z języka polskiego dla klas IV-VIII

            DNI JĘZYKA OJCZYSTEGO’ 2023

            Od 20 lutego odbywają się w naszej szkole DNI JĘZYKA OJCZYSTEGO. Co roku włączamy się w obchody Międzynarodowego Dnia Języków Ojczystych – święta ustanowionego w 1999 roku na pamiątkę wydarzeń, które rozegrały się w Dhace, stolicy Bangladeszu, w 1952 roku.

            Naszym językiem ojczystym jest język polski, toteż podczas naszej akcji chcemy zwrócić szczególną uwagę na piękno i bogactwo naszej mowy ojczystej. W tym roku, oprócz zabaw z alfabetem i zmagań z niełatwą  ortografią, przyglądamy się wyrazom wieloznacznym i związkom frazeologicznym. To one sprawiają, że nie zawsze Polak zrozumie Polaka, ale dzięki nim nasz język jest bogaty, zaskakujący, fascynujący.

            Tradycyjnie podczas Dni Języka Ojczystego organizowane są duże imprezy szkolne:

            • „POECI – DZIECIOM” – dla uczniów zerówki i klas I – III
            • „WIELKIE CZYTANIE” – dla uczniów klas IV – VIII.

            Właśnie dziś młodsi uczniowie wysłuchali wierszy mniej znanych polskich poetów, piszących dla dzieci wierszyki zabawne, ale i pouczające. Starsi uczniowie poznaliwybrane wiersze i  najważniejsze fakty z życia. laureata Literackiej Nagrody Nobla z 1980 roku – Czesława Miłosza.

            W kolejnych dniach odbędą się jeszcze inne zajęcia, turnieje i konkursy, przygotowane przez organizatorów specjalnie na obchody Dni Języka Ojczystego.

            Dnia 23.02.2023 roku, w ramach Dni Języka Ojczystego, odbyły się zmagania językowe pod hasłem "Kram z zagubionymi słowami" dla uczniów kl. I-IV przebywających po lekcjach w świetlicy szkolnej. 
            Uczniowie wyciągali ze skrzyneczki karteczki z zapisanymi słowami, które powoli odchodzą w zapomnienie oraz z takimi, które mają więcej niż niż jedno znaczenie. Uczniowie  świetnie się bawili, a przy okazji wzbogacili zasób swojego słownictwa. 


            Dnia 24.02.2023 roku, w ramach Dni Języka Ojczystego, odbyły się turnieje językowe dla kl. V-VI i VII-VIII. W rywalizacji wzięły udział trzyosobowe grupy reprezentujące poszczególne klasy. Uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością związków frazeologicznych oraz wyrazów wieloznacznych.

            Dni Języka Ojczystego w klasach I, II i III

            W dniach 28 lutego i 1 marca uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach „Zabawy z alfabetem”. Układali puzzle, w których trzeba było dobrać obrazek do odpowiedniej litery, następnie układali pary obrazek - litera w odpowiedniej kolejności, oczywiście alfabetycznej. Sprawdzili również swoją pamięć i umiejętności kreślarskie, gdyż musieli starannie zapisać wylosowane litery. Większość pierwszaków poradziła sobie doskonale, ale pojawiły się też kłopoty. Nie każdy uczeń pamiętał, jak należy zapisać wielką literę F i Ł, z której strony laseczki są brzuszki litery B. Za to wszyscy świetnie poradzili sobie z podawaniem wyrazów, rozpoczynających się od kolejnych liter alfabetu. Było dużo zabawy, a nauka była dzięki temu o wiele przyjemniejsza.

            Uczniowie z klas drugich i trzecich zmierzyli się z poważniejszym wyzwaniem – polską ortografią. Zmagania miały jednak bardzo przyjemną formę „Biegającego dyktanda”. Reprezentacje klas podzieliły się na dwuosobowe zespoły, które miały za zadanie przepisać podany tekst dyktanda. Nie było to takie łatwe, bo tylko biegacz z zespołu widział tekst i musiał go podyktować swojemu pisarzowi. Było dużo biegania od ściany, na której wisiało zadanie, do stolika, przy którym siedział pisarz. Trzeba było poprawnie czytać, wyraźnie dyktować, uważnie słuchać i bezbłędnie pisać. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste.

          • Zapusty

          • W zapusty wszystkim pączki i chrusty....W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w XIII Miejskich Zapustach. Były śpiewy, zabawy i harce. W konkursie polegającym na zjedzeniu pączka bez pomocy rąk, nasza uczennica Zosia zajęła I miejsce.

          • Wizyta przedszkolaków

          • Dzisiaj nasza szkoła gościła sześciolatków z Publicznego Przedszkola nr 2 w ramach OTWARTYCH DNI. Dzieci zwiedziły szkołę i brały czynny udział w zajęciach kulinarnych w nowoczesnych pracowniach - LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI. Otrzymały prezenty a do przedszkola, na podwieczorek zabrały własnoręcznie upieczone maślane ciasteczka. Było bardzo sympatycznie i ciekawie. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane nową placówką.

          • Przyjaciele Zippiego

          • Klasa I a realizuje zagadnienia z programu PRZYJACIELE ZIPPIEGO.

            Klasa 1b realizuje program Przyjaciele Zippiego. Rozmawiamy o przyjaźni, jak radzić sobie z odrzuceniem i samotnością. Koncentrujemy się na tym, co dzieci mogą zrobić,aby mieć przyjaciół i jak być dobrym przyjacielem.

          • "Z logistyką na Ty"-XIV Konferencja Logistyczna

          • W dniu 16.02.2023r. kilkoro uczniów naszej szkoły z klas 8c  i 8b pod opieką p. K. Wojtali udało się do Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku aby wziąć udział w XIV Konferencji Logistycznej pod hasłem: "Z logistyką na Ty" i pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Radomszczańskiego. Dla przybyłych uczniów przygotowano logistyczną grę terenową w odrębie budynku szkoły, podczas której rywalizowały ze sobą grupy 4-5 osobowe. Na koniec odbył się pokaz technik interwencji w wykonaniu uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk z innowacją wojskową. Pomimo iż nasza szkoła nie zajęła żadnego miejsca to uczniowie świetnie się bawili i dowiedzieli się sporo na temat logistyki.

          • Walentynki

          • W dniu 14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy sympatyczne święto, jakim są walentynki. Samorząd Uczniowski oraz wychowawcy świetlicy szkolnej zorganizowali kawiarenkę walentynkową.
            Przygotowania rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. Na lekcjach z doradztwa zawodowego uczniowie pod kierunkiem pani K.Wojtali wydrukowali na drukarce 3D serduszka oraz foremki do ciastek.  Natomiast w pracowni kulinarnej upiekli pyszne babeczki. Wykorzystano w ten sposób sprzęt dostępny w naszej szkole dzięki uczestnictwu w programie Laboratoria Przyszłości. Na zajęciach świetlicowych uczniowie wraz z panią A. Chwałowską również przygotowali ciasteczka do kawiarenki. Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w przygotowanie dekoracji do kawiarenki oraz dostarczyła wypieki domowej roboty. Obchodom tego święta towarzyszyła także wystawa prac naszych uczniów przedstawiająca przykładowe menu walentynkowe. Impreza cieszyła się wśród uczniów ogromnym zainteresowaniem i została upamiętniona kamerą Sony(Laboratoria Przyszłości).
            W tym dniu uczniowie mogli skorzystać z przygotowanej dla nich fotobudki oraz otrzymali kartki z serduszkami z działającej poczty walentynkowej.
            Organizatorkami przedsięwzięcia były: A. Chwałowska, K.Wojtala, J.Lewandowska, M. Tyczyńska, M.Nowak, A.Kubiczek, K.Zielińska, J. Wilk, M. Karkowska- Gieroń.

          • Pasowanie na czytelnika

          • 10 lutego 2023r w naszej szkole, odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Specjalnie na tą okazję została przygotowana krótka część artystyczna pt. "Niedokończone zaklęcie", podczas której uczniowie klasy V a pokazali młodszym kolegom, ile wspaniałych historii, postaci i krain czeka na nich w bibliotece szkolnej. Podczas przedstawienia nasi pierwszoklasiści mogli zobaczyć znane im już postacie z bajek np. Kopciuszka jak również poznać te, które dopiero na nich czekają w lekturach szkolnych np. Detektywa Pozytywkę czy Cukierka z Marcelem. Występ został uświetniony piosenką pt."Książki, kto książki czyta", a po słowach złożonej przysięgi nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów oraz książeczek ufundowanych przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek ". Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystości zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

          • Ratujemy Amelię

          • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i  Znajomi!
            „Pilne! Guz mózgu niesie śmierć. 10 lat to nie czas na umieranie!” Takimi słowami rozpoczyna się opis akcji zorganizowanej przez Fundację Siepomaga. Niestety, ten opis dotyczy naszej uczennicy i koleżanki – 10-letniej Amelki. W tym roku szkolnym zdrowa i wesoła dziewczynka nagle zachorowała, a diagnoza, którą usłyszeli rodzice, jest okrutna: guz lewego płata czołowego mózgu! Jako społeczność naszej szkoły pragniemy włączyć się w akcję ogłoszoną w dn. 8 lutego 2023r. przez siepomaga.pl. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację Amelki. Od poniedziałku, 13 lutego, opiekunki Szkolnego Koła PCK będą zbierały na terenie szkoły wpłaty na rzecz Amelki. Pieniądze będą systematycznie wpłacane na konto tej konkretnej akcji, tym samym pomocy przeznaczonej bezpośrednio na leczenie i rehabilitację Amelki.
            Gorąco prosimy WSZYSTKICH! Włączcie się do akcji! Zachęćcie swoich przyjaciół, rodzinę, znajomych, również tych spoza szkoły, WSZYSTKICH wrażliwych ludzi! WSPÓLNIE na pewno nam się uda!
                                                                      R.Baran, M.Poteralska, Z. Proszowska, J.Stępień, M. Nowak, K. Zielińska

            Zachęcamy również do przekazania 1,5 % podatku dla Amelki.
            NUMER  KRS:  0000396361
            CEL SZCZEGÓŁOWY 1,5 %: 0253914 Amelia

            Poniżej dołączamy szczegółowe informacje zamieszczone na stronie fundacji. 
            https://www.siepomaga.pl/ratujemyamelie

          • CERTYFIKAT DOBROCZYNNOŚCI

          • W lutym nasza szkoła uzyskała CERTYFIKAT DOBROCZYNNOŚCI za pomoc i wsparcie w leczeniu Ani Zbierańskiej. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za udział w akcji charytatywnej i okazane serce.

          • W ramach karnawału

          • 31 stycznia został podsumowany konkurs Samorządu Uczniowskiego na najładniejszą ramkę karnawałową do robienia zdjęć : „W ramach karnawału”.

            W konkursie wzięli udział :

            Jakub Majchrzak z kl. 1b

            Natan Suchaniak z kl. 1b

            Laura Sieńczak z kl. 4a

            Mikołaj Doroziński z kl. 4b

            Filip Doroziński z kl. 6b

            Uczestnicy otrzymali  nagrody książkowe i punkty z zachowania.

            Z uwagi na to, że napłynęło tylko 5 wyjątkowych prac, postanowiliśmy nagrodzić wszystkich bez przyznawania konkretnych miejsc. Wykonanie każdej z ramek wymagało ogromnego wkładu pracy i kreatywności. Dzięki niezwykłym pomysłom uzdolnionych plastycznie kolegów i koleżanek uczestnicy zabawy choinkowej mogli upamiętnić swój udział w zabawie karnawałowej na zdjęciach w pięknym obramowaniu.

          • Bal karnawałowy

          • Karnawał 2023.

            31 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 0,I-III i popołudniowa dyskoteka dla uczniów klas starszych. Stroje karnawałowe były bardzo kreatywne, zabawa poprowadzona przez animatorów udana, uczniowie zadowoleni ze wspólnie spędzonego przy muzyce czasu.