• Historia

    • Historia Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomsku sięga 1912 roku.

      W roku szkolnym 1912/1913 działało w Radomsku 6 miejskich jednoklasowych  placówek początkowych, w tym szkoła męska przy ulicy Krakowskiej.

      W dniu 10 października 1916 roku na trzecim posiedzeniu Rady Szkolnej  została podjęta uchwała, na mocy której Inspektorat Szkolny zarządził nadanie szkołom miejskim odpowiednich nazw. Postanowiono wówczas, że działająca  przy ulicy Krakowskiej szkoła męska otrzyma imię Tadeusza Kościuszki.

      Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku priorytetem dla młodych władz stało się szkolnictwo, którego zadaniem była walka z analfabetyzmem.

       W roku 1925/1926 w Radomsku, na Bugaju, działało 6 szkół, m.in. Szkoła im. Tadeusza Kościuszki. Placówki szkolne zmagały się z problemami lokalowymi. Podjęto działania zmierzające do uzdrowienia tej sytuacji. Projekt budynku, w którym mieści się obecnie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza  Kościuszki, wykonał architekt Czesław Doria-Dernałowicz w 1934 roku. Niezwłocznie rozpoczęto budowę gmachu, który oddano w stanie surowym w 1937 roku. Jednak wybuch II wojny światowej przekreślił plany radomszczańskiej  młodzieży na dalszą naukę, a w budynku szkoły lokalizację znalazły koszary i skład amunicji.

      Podczas wojny nauczyciele szkoły podjęli się tajnego nauczania. Wśród nich byli: Mikołaj Kirkiewicz, Maria Błaszczyk, Zofia Krasowska.

      Po wyzwoleniu Radomska 7 – klasowa Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki wznowiła swą działalność w adaptowanym budynku 2 lutego 1945 roku.                 

      Z posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej miasta Radomska z dnia 30 grudnia 1947 roku wynika, że gmach szkoły im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Roli-Żymierskiego (wcześniej Piłsudskiego) został oddany do użytku szkolnego z końcem roku 1947. Uroczystego aktu poświęcenia budynku dokonano 29 lutego 1948 roku. Do 1972r. w budynku szkoły znajdowały się: Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa dla pracujących, Szkoła Podstawowa Specjalna, Poradnia Wychowawczo-Zawodowa i Szkoła Podstawowa nr 3.

      10 listopada 1967 roku miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Wydarzenie to przyczyniło się do wystąpienia Rady Pedagogicznej o nadanie szkole imienia tego wielkiego Polaka, gdyż od wielu lat używano go nieoficjalnie. Dnia 23 kwietnia 1972 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki oraz wręczenia sztandaru szkoły.

      Tym ważnym wydarzeniem kończy się okres „tymczasowości” w działalności naszej szkoły. Zażegnane zostały problemy lokalowe. Wyremontowano salę gimnastyczną (14.06.1969 r.) i oddano do użytku szkolny obiekt sportowy (13.06.1979 r.).

                                                              *

         Po utworzeniu w 2003 roku Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 2, w  skład którego weszły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki i Publiczne Gimnazjum nr 4 dyrektorem została mgr Ewa Krysiak – Ciszewska i funkcję tę pełni do dziś.

      Obecnie do szkoły uczęszcza łącznie 604 uczniów, w tym 391 uczniów szkoły  podstawowej wraz z oddziałem przedszkolnym oraz 213 uczniów gimnazjum.

      Jednym z priorytetów naszej szkoły jest podtrzymanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej poprzez wychowanie patriotyczne. Służy temu  organizowanie licznych uroczystości upamiętniających ważne daty historii Polski, a także udział uczniów w obchodach miejskich organizowanych z okazji świąt państwowych.

      Dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice pielęgnują tradycje wielkanocne oraz polskie zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Na szczególne wyróżnienie zasługują jasełka przygotowane w 2008 roku przez nauczycieli dla uczniów i całej społeczności lokalnej. Dumą placówki jest również chór szkolny, którego koncerty pieśni patriotycznych oraz kolęd i pastorałek stały się naszą tradycją.

      Ważnym aspektem w działalności placówki jest upowszechnianie walorów przyrodniczych i krajobrazowych Radomska i jego okolic oraz kraju a także dbanie o czyste środowisko. Wyrazem tego jest nagroda Łódzkiego Kuratora Oświaty za zajęcie II miejsca w Wojewódzkim Eko-Turnieju w 2010 roku. 

      Kolejnym elementem jest kształtowanie postawy szacunku dla innych narodów i kultur. W tym zakresie organizujemy corocznie Tydzień Edukacji Globalnej, prowadzimy „adopcję Serca na odległość” oraz utrzymujemy współpracę ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zalesienia Afryki.

      Aktywnie działający w naszej szkole Samorząd Uczniowski podejmuje działanie, jakim jest przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym.

      Wszystkie sukcesy szkoły oraz naszych uczniów, którzy od lat biorą udział
      w ogólnopolskich konkursach i kampaniach edukacyjnych, zawdzięczamy aktywnej pracy dyrekcji oraz grona pedagogicznego.