Wycieczka do Jeziorska, Niebieskich Źródeł i Uniejowa
„ Wodny Świat”
W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizujemy program aktywnej edukacji ekologicznej
„ Wodny Świat” w ramach, którego młodzież naszej szkoły uczestniczy w różnego rodzaju przedsięwzięciach ekologicznych. Głównym celem realizowanego Projektu jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz ich rodziców poprzez ich udział w różnorodnych działaniach edukacyjnych dotyczących tematyki racjonalnego korzystania z zasobów przyrodniczych a w szczególności właściwego gospodarowania zasobami wodnymi i ich ochrony.
Program dofinansował WFOŚiGW w Łodzi.
Planujemy realizację: serii warsztatów tematycznych zarówno stacjonarnych jak i terenowych, serie konkursów tematycznych, wycieczek po województwie łódzkim, udział w zielonej szkole oraz wycieczkę do Pienińskiego Parku Narodowego. W ramach realizowanego projektu zakupiony zostanie również sprzęt do pracowni biologicznej, który wykorzystamy podczas różnego rodzaju zajęć i ćwiczeń w terenie.
Oto seria działań w ramach programu„ Wodny Świat” zrealizowana do tej pory:
W październiku 2019 uczniowie klas trzecich naszej szkoły uczestniczyli w serii warsztatów stacjonarnych o tematyce ekologicznej przeprowadzonych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi pod tytułem:
- Niebieska Planeta
i
- Daleko od wody
Podczas zajęć uczniowie poznawali podstawowe pojęcia związane z wodą oraz zasoby wody słodkiej
I słonej na Ziemi oraz znaczenie wody dla organizmów żywych i funkcjonowania ekosystemów.
Wspólnie zastanawiali się, ile wody zużywamy na co dzień, w jaki sposób ją zanieczyszczamy
i jak możemy ją oszczędzać.
Dzieci dowiedziały się również jak wygląda życie dzieci z Ghany– kraju położonego w środkowej Afryce, które każdego dnia borykają się z niedostatkiem wody i jej bardzo złą jakością.
Odbyliśmy również serię wycieczek autokarowych po województwie łódzkim do miejsc związanych tematycznie z problematyką ochrony wód i terenów podmokłych w celu uświadomienia uczniom jak funkcjonują i jakie maja znaczenie zbiorniki naturalne i sztuczne oraz jak wykorzystywane są naturalne zasoby przyrodnicze w życiu i gospodarce człowieka.
Nasi uczniowie wzięli udział w następujących wycieczkach :
- do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego gdzie zwiedzili rezerwat „ Niebieskie źródła” oraz odbyli zajęcia terenowe nad Zalewem Sulejowskim podczas, których poznali m.in wpływ sztucznego zbiornika na okoliczną przyrodę oraz jego wykorzystanie przez człowieka
- nad zbiornik Jeziorsko – zbiornik zaporowy na Warcie, największy akwen i zbiornik retencyjny w regionie łódzkim wpisany na listę Natura 2000
- do Term Uniejowskich jako przykładu wykorzystania naturalnych źródeł termalnych w celach leczniczych i rekreacyjnych
- do oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zapoznali się z zasadami działania nowoczesnej oczyszczalni ścieków oraz funkcjonowaniem biogazowni
- do Ujazdu gdzie młodsi uczniowie klas drugich poznawali różnorodność świata owadów oraz rzadkie gatunki ptactwa wodnego
- W najbliższym czasie tj. 27.11.2019 planujemy wjazd do Bełchatowa gdzie uczniowie obejrzą interaktywną wystawę „Giganty Mocy” oraz ocenią pokopalniany krajobraz odkrywkowej kopalni węgla brunatnego oraz bełchatowskiej elektrowni jako przykłady dramatycznej ingerencji człowieka w środowisko oraz prób rekultywacji terenów pokopalnianych.
Dnia 28 października 2019 r. uczniowie klas: 7a, 7b i 7c wybrali się na wycieczkę w ramach realizacji programu aktywnej edukacji ekologicznej pod hasłem "Wodny Świat". Młodzież zwiedziła wystawy w Muzeum miasta i rzeki Warty, następnie wybrała się na krótką wycieczkę po okolicy. W programie wyjazdu uczniowie zobaczyli także Jeziorsko - zbiornik zaporowy na Warcie. Jest to największy akwen i zbiornik retencyjny w rejonie łódzkim.Opiekę nad uczniami sprawowały: nauczycielka biologii p. Alina Chmielewska - pomysłodawczyni programu "Wodny Świat", pedagog szkolny p. Marzena Nowak oraz wychowawca klasy 7b p. Jolanta Staś.