• X Radomszczański Orszak Trzech Króli


          • Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału

            w X Radomszczańskim Orszaku Trzech Króli.

               Już 6 stycznia 2022r. włączamy się do ogólnopolskiej akcji, obchodzonej

             pod hasłem  „Dzień dziś wesoły”. 

                    Orszak Trzech Króli to religijna i społeczna uroczystość nawiązująca do tradycji jasełek ulicznych. Polega na przemarszu  ulicami miasta, w ślad za Trzema Królami zdążającymi do stajenki, by powitać Nowonarodzone  Boże Dziecię.

                    Celem orszaku jest uczczenie Święta Objawienia Pańskiego, pielęgnowanie i szerzenie wartości prorodzinnych  i wspólnotowych,  budzenie poczucia więzi z miastem.

                    Chcielibyśmy, aby w organizowaną przez nas imprezę włączyli się wszyscy, którzy chcą poczuć rodzinną atmosferę wspólnego świętowania. Do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zapraszamy  mieszkańców naszego miasta, chętnych uczniów radomszczańskich szkół oraz przedstawicieli instytucji i grup społecznych. Zapraszamy aby w odpowiednio przygotowanych strojach( kolor czerwony, niebieski i zielony) stworzyć  świtę i wojska królewskie. Członkami królewskiego orszaku  są grupy pastuszków, aniołków, rycerzy i dwórek.

                    Trzej Królowie reprezentują trzy kontynenty: Europę –  Król Melchior (kolor czerwony), Azję – Król Kacper ( kolor zielony), Afrykę –  Król Baltazar (kolor niebieski

                    Wraz z innymi miastami w Polsce i zagranicą będziemy wspólnie kolędować na ulicach naszego miasta. Każdy uczestnik orszaku otrzyma koronę królewską, która jest elementem łączącym wszystkie orszaki w Polsce i na świecie. Wszystkich uczestników zachęcamy   do zaopatrzenia się również we własne rekwizyty charakterystyczne dla epoki.  

            X Radomszczański Orszak Trzech Króli przejdzie z Kolegiaty św. Lamberta ulicami miasta:
             Plac 3-go Maja,  Krakowską,  Piastowską,  do Kościoła Królowej Polski
             6 stycznia 2022 r. o  godz. 12:30

            Patronat  honorowy:

            Ks. Arcybiskup Metropolita Częstochowski

            Prezydent Miasta Radomsko

                              

            Organizatorzy:

            Publiczna Szkoła Podstawowa Nr9  w Radomsku

            Parafia  św. Lamberta

            Urząd Miasta Radomsko


                  W tym roku X Orszakowi Trzech Króli towarzyszą konkursy ogłoszone dla szkół i przedszkoli:

            1. Konkurs plastyczny  pt. „Moje Boże Narodzenie”  dla przedszkolaków 

            2. Konkurs literacko- wokalny (ułożenie kolejnej zwrotki  kolędy „Z narodzenia Pana” 

                zaśpiewanie jej oraz nagranie filmiku)

            Informacje o zasadach konkursów znajdują się na stronach internetowych szkół

            Przebieg Uroczystości

               Godz. 11:30   Spotkanie uczestników orszaku w Kościele św. Lamberta, Msza św. na rozpoczęcie  orszaku

               Godz. 12:30    Wyjście Trzech Króli w drogę do Stajenki, Jasełka oraz wspólne kolędowanie w drodze ulicami miasta: Plac 3 Maja, Krakowską i Piastowską

               Godz. 13:30   Przybycie Trzech Króli  do Kościoła Królowej Polski, Pokłon Trzech Króli, Zakończenie imprezy.

                                     

            Zapraszamy


          • Konkurs na najpiękniej przystrojoną salę

          • Wyniki konkursu na najpiękniej udekorowaną salę przedstawiają się następująco :
            W kategorii klas 1 - 3 zwyciężyły klasy: 1a, 1b i 3a.
            Jeśli chodzi o klasy 4 - 8 - zwycięzcami okazały się klasy: 4b, 6b, 7c. W tej kategorii przyznano również wyróżnienie, a otrzymała je klasa 6a.
            Nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Jednocześnie cieszymy się, iż wszystkie sale lekcyjne wyglądają świątecznie, co pozytywnie wpływa na nastrój przebywajacych w nich osób :)
                                                                                                                                                                                                                       opiekunowie SU
             

          • Mikołajki i świąteczne życzenia

          • W dniu szóstego grudnia Święty Mikołaj obdarowuje wszystkich słodkimi upominkami. Zwyczaj ten związany jest z osobą świętego Mikołaja, biskupa z Miry, który cały swój majątek rozdał ubogim i potrzebującym. W naszej szkole mikołajki już na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych wydarzeń. W tym roku również z tejże okazji nie zabrakło śmiechu, radości i zabawy. Uczniowie przyszli w mikołajkowych czapkach, dzięki czemu w klasach, na korytarzach i boisku zrobiło się wesoło i kolorowo. W szkole pojawił się również Święty Mikołaj, który odwiedził wszystkie klasy i obdarowywał uczniów pysznymi cukierkami. Każdy mógł doświadczyć magii zbliżających się świąt.

            W tym dniu odbyło się także wieszanie własnoręcznie wykonanych kartek z życzeniami  na szkolnej choince, co jest tradycją naszej szkoły.

            Organizacją i przebiegiem mikołajek w szkole zajął się Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem opiekunów.

          • Sukcesy sportowe

          • Zdobyliśmy I miejsce w mieście i II w powiecie w Igrzyskach Młodzieży w szachach i awans na rejony do Piotrkowa Trybunalskiego.

            2 miejsce w 1/2 finału województwa w szachach.

            6 miejsce w finale wojewódzkim w szachach.

          • Wycieczka klas 2a i 2b do Warszawy

          • W dniu 30 listopada 2021 roku w ramach realizacji projektu MEiN "Poznaj Polskę" klasy drugie wzięły udział w wycieczce do Warszawy. Celem tej wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego naszych przodków, dostrzeganie piękna architektury stolicy i udział w ciekawych eksperymentach naukowych. Uczniowie zapoznali się z historią powstania Łazienek Królewskich, zwiedzili Starówkę, spotkali się z warszawską Syrenką. W Centrum Nauki Kopernik mieli okazję obserwować i przeprowadzać wiele ciekawych doświadczeń. Poniżej przedstawiamy fotorelację z odbytej wycieczki.

          • Andrzejki

          • Andrzejki to święto, które kojarzy nam się z magią i wróżbami. Zgodnie z tradycją w noc andrzejkową można było poznać swoją przyszłość. Aby przybliżyć naszym najmłodszym uczniom dawne tradycje, Samorząd Uczniowski przygotował wróżby andrzejkowe. Wszystkim dopisały humory. Mamy nadzieję, że spełnią się wszystkie przepowiednie.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przypadającego 25 listopada biblioteka szkolna zorganizowała wystawę pluszowych misiów, którezostały przyniesione przez chętnych uczniów naszej szkoły.

            W dniach 25-26 listopada dzieci z klas I-III oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach, na których można było podziwiać zgromadzone, pluszowe eksponaty i książki z misiowymi bohaterami. Podczas zajęć uczniowie dzieli się informacjami na temat własnych misiów, wspólnie śpiewały piosenkę o misiach, a także wraz z panią mówiły wierszyk Jana Brzechwy pt. „Niedźwiedź”. Ponadto dzieci obejrzały ciekawą prezentacje na temat tego święta oraz misiów występujących w książkach, filmach i znanych bajkach jak również tych prawdziwych występujących na świecie. Na koniec spotkania odbył się krótki quiz z wiedzy o znanych misiach i niedźwiedziach. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z przygotowanymi pytaniami, a w nagrodę każde dziecko zostało poczęstowane smacznym, misiowym koreczkiem przygotowanym z żelków „Haribo”. Na tle przygotowanej wystawy każda klasa mogła sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

          • Piękna nasza Niepodległa

          • Dnia 24 XI 2021r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Mieszka I w Radomsku miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie Międzyszkolnego konkursu ph. Piękna nasza Niepodległa. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii - Jolanty Staś przygotowali piękne prace historyczno - plastyczne: Martyna Maciejewska - klasa 7c - portret Józefa Piłsudskiego, Kacper Wieczorek -klasa 7c - portret patrona naszej szkoły - Tadeusza Kościuszki, Agnieszka Rak - klasa 8b-portret patrona naszej szkoły - Tadeusza Kościuszki. WYRÓŻNIENIE zdobyła praca Kacpra Wieczorka z klasy 7c - SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

          • Rocznica Święta Niepodległości

          • W dniu 10.11.2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystych akademiach z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
            Na  uroczystej akademii dla klas starszych oprócz Dyrekcji szkoły, uczniów i nauczycieli byli obecni przedstawiciele Zespołu Szkół Korpusu Kadetów z Suchedniowa. Jest to szkoła z tradycjami, zbudowana na bogatych fundamentach Szkół Korpusu Kadetów (głównie KK1 – Lwów).Przekazuje ona przedwojenne tradycje. Tradycje te to nie tylko mundury galowe, wojskowe wychowanie, ale system wartości, jaki przyświeca całej szkole. Zgodnie z hasłem twórcy Kadetów – założyciela Szkoły Rycerskiej – ks. Adama Czartoryskiego: „NIC DLA SIEBIE. WSZYSTKO DLA OJCZYZNY!” uczniowie uczą się w tej szkole umiłowania wartości nieprzemijających.

             

          • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 - Interaktywne spotkanie z bajką

          • W dniu 3 listopada 2021r. w naszej szkoleuczniowie klas I, II i III  oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyli w „Interaktywnym spotkaniu z bajką”. Aktorzy i artyści cyrkowi z Katolickiego Teatru Edukacyjnego przygotowali dla młodszych widzów niezwykły spektakl.Dzieci obejrzały go na 75 calowym ekranie z kurtyną i światłami ledowymi,a jeden aktor występował na żywo.W trakcie seansu uczniowie przenieśli się na 4 plany filmowe, podczas których obejrzeli fragmenty z bajek „Pinokio”, „Sindbad”, „Królowa Śniegu” i „Pokahontas”. Sindbad pokazał im krainę tysiąca  i jednej nocy, Królowa Śniegu udowodniła, że śnieg może padać nawet latem, a Pinokio przypomniał o tym, że trzeba się pilnie uczyć i słuchać rodziców. Ciekawą atrakcją  było śpiewanie  refrenu piosenki Pokahontas w towarzystwie baniek mydlanych. Dzieci miały możliwość nie tylko poznać bohaterów, ale przede wszystkim interaktywnie spędzić czas w ich towarzystwie. Z pewnością zachęci je to do wypożyczenia ze szkolnej biblioteki książek z dalszymi przygodami poznanych bohaterów.

          • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 - Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

          • W dniu 28 października 2021r. uczniowie z klasy IVa – Filip Dziadkiewiczoraz z klasy Va – Wiktor Popiołek reprezentowali naszą szkołę naV Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania „Zaczarowany świat książek”. Konkurs zorganizowany był we współpracy dwóch szkół: PSP nr 7i PSP nr 4.

            Miło nam poinformować, iż Filip Dziadkiewicz zdobył wyróżnienie. Zaprezentował on fragment książki pt „Kocie kłopoty grzecznego psa” Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a Wiktor przedstawił fragmentz książki pt. „Pięć sprytnych kun” Justyny Bednarek.

            Do konkursu uczniów przygotowali nauczyciele bibliotekarze (Pani Katarzyna Zielińska i Pani Justyna Wilk.

            Gratulujemy!

          • #SzkołaPamięta

          • 22 października 2021 r. uczennice klasy 8b: Julia Fijałkowska, Julia Ościk i Martyna Zimońska wraz z opiekunem SU p. Małgorzatą Tyczyńską udały się na Stary Cmentarz w Radomsku, aby w przededniu Wszystkich Świętych uczcić pamięć tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej.   Celem przedsięwzięcia było uświadomienie młodzieży potrzeby pielęgnowania pamięci o ludziach,  związanych z  historią "małej ojczyzny”. Uczennice porządkowały m.in. grób radomszczańskich powstańców styczniowych, złożyły kwiaty i zapaliły znicze, ponadto grupa uczciła pamięć o zmarłych zapalając znicze przy pomniku - symbolicznym grobie żołnierzy KWP oraz: prezydenta miasta Radomska ś.p. J. Słowińskiego, a także nauczycielki muzyki ś.p. Anny Spychało.

            W akcji #SzkołaPamięta wzięły również dzieci z oddziału przedszkolnego, które z p. Lidią Pietrzyk odwiedziły następujące miejsca -  mural poświęcony Stanisławowi Sojczyńskiemu - „Warszycowi”, pomnik św. Jadwigi patronki Radomska, Grób Nieznanego Żołnierza i pamiątkowe tablice poświęcone Tadeuszowi Kościuszce i Józefowi Piłsudskiemu.

            Uczniowie klas Ia pod opieką pań: Doroty Rzeszot i Edyty Nowak oraz Ib z paniami: Katarzyną Gonerą-Bartnik i Marzeną Nowak udały się pod pomnik poświęcony żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego, gdzie zapalono znicze przyniesione przez dzieci i uczczono pamięć poległych minutą ciszy.

            Dnia 29 X 2021r. podczas finału trzeciej już edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ph. Szkoła pamięta 2021, uczniowie klasy 4a pod opieką wychowawcy Jolanty Staś oraz Pani Joanny Wideryńskiej wybrali się odwiedzić lokalne miejsca pamięci. Uczniowie poznali historię związaną z licznymi pomnikami ,tablicami i obeliskami znajdującymi się na terenie naszego miasta. W wielu miejscach dzieci zapaliły symboliczne znicze, a minutą ciszy uczcili  pamięć poległych.

             

          • Ślubowanie klas I

          • 27 października 2021 r. to wyjątkowa data dla naszych pierwszaków. Tego dnia zostali uroczyście pasowani  na uczniów PSP nr 2 w Radomsku.
            Życzymy im, wytrwałości w dążeniu do wiedzy i aby nauka była dla nich przyjemnością.  
            Powodzenia!